Cont
Campionatul national in bazin 25 m, seniori, tineret, juniori
7.11.2019 - 10.11.2019

Campionatul national in bazin 25 m, seniori, tineret, juniori

Organizator FRNPM
Locatia Miercurea Ciuc
Competitie Inot
Culoare: 8
Perioada de inscrieri 19.10.2019 - 27.10.2019
Cost: 15 RON Per proba/sportiv
Incalzire: 08:00 - 09:15
Desfasurare probe: 09:30 - 14:00
Tip Proba Varsta
Feminin Open

50 m bras - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

50 m fluture - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Feminin Open

100 m spate - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

200 m spate - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Feminin Open

400 m liber - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

100 m liber - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Feminin Open

200 m mixt - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

200 m mixt - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Incalzire: 15:30 - 16:45
Desfasurare probe: 17:00 - 21:00
Tip Proba Varsta
Feminin Open

50 m bras - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

50 m bras - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

50 m fluture - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

50 m fluture - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

100 m spate - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

100 m spate - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

200 m spate - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

200 m spate - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

400 m liber - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

400 m liber - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

100 m liber - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

100 m liber - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

200 m mixt - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

200 m mixt - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

200 m mixt - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

200 m mixt - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

4 X 50 m liber - Serii contracronometru

14 - 99 ani

Masculin Open

4 X 50 m liber - Serii contracronometru

15 - 99 ani

Incalzire: 08:00 - 09:15
Desfasurare probe: 09:30 - 14:00
Tip Proba Varsta
Masculin Open

50 m bras - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Feminin Open

50 m fluture - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

100 m fluture - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Feminin Open

200 m spate - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

200 m liber - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Feminin Open

100 m bras - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

400 m mixt - Serii lente si serie rapida (Serii lente)

15 - 99 ani

Feminin Open

800 m liber - Serii lente si serie rapida (Serii lente)

14 - 99 ani

Incalzire: 15:30 - 16:45
Desfasurare probe: 17:00 - 21:00
Tip Proba Varsta
Masculin Open

50 m bras - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

50 m bras - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

50 m fluture - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

50 m fluture - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

100 m fluture - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

100 m fluture - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

200 m spate - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

200 m spate - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

200 m liber - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

200 m liber - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

100 m bras - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

100 m bras - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

400 m mixt - Serii lente si serie rapida (Seria rapida)

15 - 99 ani

Feminin Open

800 m liber - Serii lente si serie rapida (Seria rapida)

14 - 99 ani

Mixt Open

4 X 50 m liber - Serii contracronometru

14 - 99 ani

Incalzire: 08:00 - 09:15
Desfasurare probe: 09:30 - 14:00
Tip Proba Varsta
Feminin Open

50 m liber - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

50 m spate - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Feminin Open

200 m bras - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

100 m bras - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Feminin Open

100 m fluture - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

200 m fluture - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Feminin Open

200 m liber - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

100 m mixt - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Feminin Open

100 m mixt - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

1500 m liber - Serii lente si serie rapida (Serii lente)

15 - 99 ani

Incalzire: 15:30 - 16:45
Desfasurare probe: 17:00 - 21:00
Tip Proba Varsta
Feminin Open

50 m liber - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

50 m liber - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

50 m spate - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

50 m spate - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

200 m bras - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

200 m bras - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

100 m bras - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

100 m bras - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

100 m fluture - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

100 m fluture - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

200 m fluture - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

200 m fluture - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

200 m liber - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

200 m liber - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

100 m mixt - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

100 m mixt - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

100 m mixt - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

100 m mixt - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

1500 m liber - Serii lente si serie rapida (Seria rapida)

15 - 99 ani

Combinat (2M+2F) Open

4 X 50 m mixt - Serii contracronometru

14 - 99 ani

Incalzire: 08:00 - 09:15
Desfasurare probe: 09:30 - 14:00
Tip Proba Varsta
Masculin Open

50 m liber - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Feminin Open

50 m spate - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

100 m spate - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Feminin Open

200 m fluture - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

200 m bras - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Feminin Open

100 m liber - Serii eliminatorii

14 - 99 ani

Masculin Open

400 m liber - Serii eliminatorii

15 - 99 ani

Feminin Open

400 m mixt - Serii lente si serie rapida (Serii lente)

14 - 99 ani

Incalzire: 15:30 - 16:45
Desfasurare probe: 17:00 - 21:00
Tip Proba Varsta
Masculin Open

50 m liber - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

50 m liber - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

50 m spate - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

50 m spate - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

100 m spate - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

100 m spate - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

200 m fluture - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

200 m fluture - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

200 m bras - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

200 m bras - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

100 m liber - Finala (Finala A)

14 - 99 ani

Feminin Open

100 m liber - Finala (Finala B)

14 - 17 ani

Masculin Open

400 m liber - Finala (Finala A)

15 - 99 ani

Masculin Open

400 m liber - Finala (Finala B)

15 - 18 ani

Feminin Open

400 m mixt - Serii contracronometru (Seria rapida)

14 - 99 ani

Masculin Open

4 X 50 m mixt - Serii contracronometru

15 - 99 ani

Feminin Open

4 X 50 m mixt - Serii contracronometru

14 - 99 ani

Regulament oficial

 

CAMPIONATUL NATIONAL IN BAZIN DE 25m.

 SENIORI, TINERET SI JUNIORI - toamna

 

PARTICIPANŢI: Sportivi legitimaţi la secţiile de înot.

Masculin:          SENIORI (19 ani si mai mari), TINERET (17-18 ani) şi JUNIORI (15-16 ani).

Feminin:            SENIORI (18 ani si mai mari), TINERET (16-17 ani) şi JUNIORI (14-15 ani).

 

CONDIŢII TEHNICE: concursul se desfăşoară după sistemul seriilor eliminatorii şi finale. Excepţie vor face probele de 400 m mixt, 800 şi 1500 m liber precum şi ştafetele, care se vor desfăşura contracronometru.

Seriile rapide ale probelor 400m mixt, 800m si 1500m liber cat si probele de stafeta se vor desfasura in reuniunile finalelor.

 

 La probele unde sunt înscrişi minimum 16 (saisprezece) înotători se vor organiza 2 finale. Finala „A” este OPEN, iar finala „B” este destinata categoriei de tineret şi juniori.

In situatia in care dupa retragerile operate in urma Sedintei tehnice raman mai putin de  16 (şaisprezece) sportivi se va organiza o singura Finala care va fi OPEN.

 

ATENTIE: Sportivii au obligatia sa indeplineasca baremurile impuse de FRNPM. Nerealizarea baremurilor impuse se penalizeaza cu sanctiunile pecuniare stabilite de FRNPM. Baremurile trebuiesc indeplinite atat in serii cat si in finale. Nerealizarea baremului de participare va fi sanctionata cu plata unei penalizari de 50 lei/proba pentru juniori si tineret si de 100 lei/proba pentru seniori. In cazul neachitarii penalizarii, clubul nu va avea drept de inscriere la urmatoarea competitie din calendarul FRNPM.

Sportivii care nu isi vor realiza baremeul de participare in serii si care se vor califica in finale, vor fi acceptati cu conditia achitarii taxei de penalizare.

 

NOTA: Startul gresit intentionat si abandonul nejustificat vor fi considerate abateri nesportive intentionate si vor fi sanctionate cu taxa de nerealizare barem. Caracterul de abatere nesportiva intentionata va fi stabilit de catre arbitrul general al concursului.

 

CLASAMENTE: individuale şi de stafeta pe sexe. In probele individuale si de stafeta vor fi alcătuite 3 (trei) clasamente, un clasament OPEN, un clasament la categoria TINERET (Tineret si Juniori) şi un clasament la categoria JUNIORI. Clasamentele in probele individuale si de stafeta vor fi alcatuite în ordine din finala „A”, finala „B” şi restul din serii.

 

TITLURI SI PREMII: primii 3 clasaţi în probele individuale şi de ştafetă vor primi medalii şi diplome, conform clasamentelor mai sus mentionate.

 Acordarea de titluri si premii pentru ocuparea locurilor I-III, este conditionata de indeplinirea baremului impus categoriei de varsta a sportivului.

Primelor trei performanţe individuale, conform tabelei internaţionale de punctaj FINA (masculin şi feminin), la categoriile OPEN, TINERET (Tineret si Juniori) şi JUNIORI, li se vor acorda CUPE.

 

PROBELE COMPETIŢIEI:

50m, 100m, 200m, 400m, 800m (fem.), 1500m (masc.), 4X50m Liber; 4X50m Liber combinat (2 masc.+2 fem.), 50m, 100m, 200m Spate; 50m, 100m, 200m Bras; 50m, 100m, 200m Fluture 100m, 200m, 400m mixt, 4X50m Mixt, 4X50m mixt combinat (2 masc.+2 fem.).

 

PROGRAMUL  CONCURSULUI:

Ora si locatia pentru sedinta tehnica si validarea carnetelor de legitimare se vor anunta in timp util de catre organizatori. In cazul unor motive obiective, bine argumentate, se pot modifica orele de incepere ale reuniunilor. Aceste modificari trebuiesc anuntate cel tarziu la sedinta tehnica.

 

 

ZIUA I-a

REUNIUNEA A I-A  ORA 09.30                              REUNIUNEA A II-A   ORA 17.00

1.      50m Bras feminin                                                 Finalele probelor 1 - 8

2.      50m Fluture masculin                                             9.    4X50m Liber feminin

3.    100m Spate feminin                                                10.  4X50m Liber masculin

4.    200m Spate masculin         

5.    400m Liber feminin

6.    100m Liber masculin          

7.    200m Mixt feminin

8.    200m Mixt masculin           

  

ZIUA a II-a

 

REUNIUNEA A III-A  ORA 09.30                           REUNIUNEA A IV-A   ORA 17.00

11.      50m Bras masculin                                             Finalele probelor 11 - 16

12.      50m Fluture feminin                                            400m Mixt masculin seria rapida

13.    100m Fluture masculin                                           800m Liber feminin seria rapida

14.    200m Spate feminin                                              19. 4X50m liber combinat (2 masc.+2 fem.)

15.    200m Liber masculin

16.    100m Bras feminin           

17.    400m Mixt masculin serii lente      

18.    800m Liber feminin serii lente

 

ZIUA a III-a

 

REUNIUNEA A V-A  ORA 09.30                             REUNIUNEA A VI-A   ORA 17.00

20.      50m Liber feminin                                               Finalele probelor 20 - 28

21.      50m Spate masculin                                            1500m Liber masculin seria rapida

22.    200m Bras feminin                                                30. 4X50m mixt combinat (2 masc.+2 fem.)

23.    100m Bras masculin

24.    100m Fluture feminin                                       

25.    200m Fluture masculin      

26.    200m Liber feminin          

27.    100m Mixt masculin         

28.    100m Mixt feminin

29.  1500m Liber masculin serii lente

 

ZIUA a IV-a

 

REUNIUNEA A VII-A ORA 09.30                           REUNIUNEA A VIII-A ORA 17.00

31.      50m Liber masculin                                             Finalele probelor 31 - 37

32.      50m Spate feminin                                              400m Mixt feminin seria rapida

33.    100m Spate masculin                                             39. 4X50m Mixt masculin

34.    200m Fluture feminin                                             40. 4X50m Mixt feminin

35.    200m Bras masculin         

36.    100m Liber feminin          

37.    400m Liber masculin        

38.    400m Mixt feminin serii lente

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Baremuri participare Campionate Nationale SENIORI, TINERET, JUNIORI 2019

 

 

 

PROBĂ

Bazin 25 m

MASCULIN

FEMININ

SENIORI

19 +

TINERET

17-18 ani

JUNIORI

15-16 ani

SENIORI

18 +

TINERET

16-17 ani

JUNIORI

14-15 ani

50m liber

27.50

28.50

29.50

30.50

31.50

32.50

100 m liber

58.00

1.00.00

1.02.00

1.04.00

1.06.00

1.08.00

200 m liber

2.08.00

2.12.00

2.16.00

2.16.00

2.20.00

2.24.00

400 m liber

4.20.00

4.26.00

4.32.00

4.56.00

5.05.00

5.16.00

800 m liber

8.52.00

9.07.00

9.22.00

10.02.00

10.12.00

10.22.00

1500 m liber

17.15.00

17.30.00

18.00.00

18.15.00

18.45.00

19.15.00

50 m bras

33.50

34.50

35.50

38.50

39.50

40.50

100 m bras

1.11.00

1.13.00

1.15.00

1.24.00

1.26.00

1.28.00

200 m bras

2.36.00

2.40.00

2.44.00

3.02.00

3.06.00

3.10.00

50 m spate

31.50

32.50

33.50

34.50

35.50

36.50

100 m spate

1.05.00

1.07.00

1.09.00

1.12.00

1.14.00

1.16.00

200 m spate

2.17.00

2.19.00

2.23.00

2.33.00

2.37.00

2.41.00

50 m fluture

29.50

30.50

31.50

33.00

34.00

35.00

100 m fluture

1.03.00

1.05.00

1.07.00

1.10.00

1.12.00

1.14.00

200 m fluture

2.16.00

2.20.00

2.24.00

2.31.00

2.35.00

2.39.00

100 m mixt

1.07.00

1.10.00

1.13.00

1.14.00

1.17.00

1.20.00

200 m mixt

2.18.00

2.22.00

2.26.00

2.34.00

2.36.00

2.40.00

400 m  mixt

4.48.00

4.56.00

5.04.00

5.16.00

5.24.00

5.32.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Baremuri de participare

Proba Sexul Varsta Timp
50 m liber M 15 - 16 00:29:50
50 m liber M 17 - 18 00:28:50
50 m liber M 19+ 00:27:50
50 m liber F 14 - 15 00:32:50
50 m liber F 16 - 17 00:31:50
50 m liber F 18+ 00:30:50
100 m liber M 15 - 16 01:02:00
100 m liber M 17 - 18 01:00:00
100 m liber M 19+ 00:58:00
100 m liber F 14 - 15 01:08:00
100 m liber F 16 - 17 01:06:00
100 m liber F 18+ 01:04:00
200 m liber M 15 - 16 02:16:00
200 m liber M 17 - 18 02:12:00
200 m liber M 19+ 02:08:00
200 m liber F 14 - 15 02:24:00
200 m liber F 16 - 17 02:20:00
200 m liber F 18+ 02:16:00
400 m liber M 15 - 16 04:32:00
400 m liber M 17 - 18 04:26:00
400 m liber M 19+ 04:20:00
400 m liber F 14 - 15 05:16:00
400 m liber F 16 - 17 05:05:00
400 m liber F 18+ 04:56:00
800 m liber M 15 - 16 09:22:00
800 m liber M 17 - 18 09:07:00
800 m liber M 19+ 08:52:00
800 m liber F 14 - 15 10:22:00
800 m liber F 16 - 17 10:12:00
800 m liber F 18+ 10:02:00
1500 m liber M 15 - 16 18:00:00
1500 m liber M 17 - 18 17:30:00
1500 m liber M 19+ 17:15:00
1500 m liber F 14 - 15 19:15:00
1500 m liber F 16 - 17 18:45:00
1500 m liber F 18+ 18:15:00
50 m bras M 15 - 16 00:35:50
50 m bras M 17 - 18 00:34:50
50 m bras M 19+ 00:33:50
50 m bras F 14 - 15 00:40:50
50 m bras F 16 - 17 00:39:50
50 m bras F 18+ 00:38:50
100 m bras M 15 - 16 01:15:00
100 m bras M 17 - 18 01:13:00
100 m bras M 19+ 01:11:00
100 m bras F 14 - 15 01:28:00
100 m bras F 16 - 17 01:26:00
100 m bras F 18+ 01:24:00
200 m bras M 15 - 16 02:44:00
200 m bras M 17 - 18 02:40:00
200 m bras M 19+ 02:36:00
200 m bras F 14 - 15 03:10:00
200 m bras F 16 - 17 03:06:00
200 m bras F 18+ 03:02:00
50 m spate M 15 - 16 00:33:50
50 m spate M 17 - 18 00:32:50
50 m spate M 19+ 00:31:50
50 m spate F 14 - 15 00:36:50
50 m spate F 16 - 17 00:35:50
50 m spate F 18+ 00:34:50
100 m spate M 15 - 16 01:09:00
100 m spate M 17 - 18 01:07:00
100 m spate M 19+ 01:05:00
100 m spate F 14 - 15 01:16:00
100 m spate F 16 - 17 01:14:00
100 m spate F 18+ 01:12:00
200 m spate M 15 - 16 02:23:00
200 m spate M 17 - 18 02:19:00
200 m spate M 19+ 02:17:00
200 m spate F 14 - 15 02:41:00
200 m spate F 16 - 17 02:37:00
200 m spate F 18+ 02:33:00
50 m fluture M 15 - 16 00:31:50
50 m fluture M 17 - 18 00:30:50
50 m fluture M 19+ 00:29:50
50 m fluture F 14 - 15 00:35:00
50 m fluture F 16 - 17 00:34:00
50 m fluture F 18+ 00:33:00
100 m fluture M 15 - 16 01:07:00
100 m fluture M 17 - 18 01:05:00
100 m fluture M 19+ 01:03:00
100 m fluture F 14 - 15 01:14:00
100 m fluture F 16 - 17 01:12:00
100 m fluture F 18+ 01:10:00
200 m fluture M 15 - 16 02:24:00
200 m fluture M 17 - 18 02:20:00
200 m fluture M 19+ 02:16:00
200 m fluture F 14 - 15 02:39:00
200 m fluture F 16 - 17 02:35:00
200 m fluture F 18+ 02:31:00
100 m mixt M 15 - 16 01:13:00
100 m mixt M 17 - 18 01:10:00
100 m mixt M 19+ 01:07:00
100 m mixt F 14 - 15 01:20:00
100 m mixt F 16 - 17 01:17:00
100 m mixt F 18+ 01:14:00
200 m mixt M 15 - 16 02:26:00
200 m mixt M 17 - 18 02:22:00
200 m mixt M 19+ 02:18:00
200 m mixt F 14 - 15 02:40:00
200 m mixt F 16 - 17 02:36:00
200 m mixt F 18+ 02:34:00
400 m mixt M 15 - 16 05:04:00
400 m mixt M 17 - 18 04:56:00
400 m mixt M 19+ 04:48:00
400 m mixt F 14 - 15 05:32:00
400 m mixt F 16 - 17 05:24:00
400 m mixt F 18+ 05:16:00