Cont
SCEC 2023

UPDATE: Robert Glință, locul 5 în proba de 50 m spate la Campionatul Mondial de la Budapesta

Comunicate de presa 25 iun. 2022
România și-a încheiat în această seară prezența în probele de natație de la Campionatul Mondial de înot pentru seniori în bazin de 50 m, ediția Budapesta 2022, cu un nou rezultat foarte bun.

Robert Glință s-a clasat pe locul 5 în finala probei de 50 m spate. Calificat în ultimul act cu timpul de 24.54 secunde – a șasea performanță din semifinale – Robert a înotat în finală cu timpul de 24.57, și s-a clasat la final pe locul al cincilea, la egalitate cu grecul Apostolos Christou.
Inițial, Justin Ress (SUA), câștigătorul probei, a fost descalificat, dar la câteva ore FINA a revenit asupra deciziei, iar clasamentul a fost din nou modificat.

În vârstă de 25 de ani, Robert Glință – primul campion european de seniori al României în bazin de 50 m, aur la 100 m spate, la Budapesta 2021 – își încheie astfel evoluția la Mondialele din acest an cu un loc cinci în proba de 50 m spate și un loc opt în proba de 100 m spate.