Cont

România, locul întâi la Campionatul Balcanic de sărituri pentru juniori de la Belgrad

Comunicate de presa 30 mai 2021

Campionatul Balcanic de sărituri în apă pentru juniori și tineret s-au încheiat duminică, 30 mai 2021, la Belgrad. La capătul a trei zile de concurs, delegația țării noastre a obținut 22 de medalii, iar în clasamentul general s-a clasat pe prima poziție!

În clasamentul general masculin, România a terminat prima, iar în cel general feminin, țara noastră s-a clasat pe poziția a doua. Astfel, în clasamentul general, unde au contat medaliile și de la masculin și de la feminin, România a ocupat locul întâi!

Cronologic, sportivii români au obținut următoarele rezultate la competiția desfășurată în bazinul “Tašmajdan“ din Belgrad:
VINERI
Tineret masculin – Alexandru Avasiloae – locul 1 la trambulină 1 m;
Tineret masculin – Teodor Zărnescu – locul 2 la trambulină 1 m;
Jump event – România (Alexandru Avasiloae, Tudor Popa, Nazanin Ellahi Amelie Forster și Alexandra Moldovean) – locul 1 la trambulină 1 m;
Juniori feminin – Amelie Forster – locul 3 la trambulină 1 m;
Juniori C masculin – Adrian Chiriac – locul 3 la trambulină 3 m;

SÂMBĂTĂ
Tineret masculin - Alexandru Avasiloae – locul 1 la trambulină 3 m;
Tineret masculin – Teodor Zărnescu – locul 3 la trambulină 3 m;
Juniori masculin – Eduard Dima – locul 2 la trambulină 3 m;
Juniori C masculin – Adrian Chiriac – locul 3 la platformă;
Juniori C feminin – Ioana Guțu – locul 1 la platformă;
Sincron feminin - Ioana Cârcu și Ellahi Nazanin – locul 1 la trambulină 3 m;
Sincron masculin – Darius Todirașcu și Teodor Zărnescu – locul 1 la platformă;
Sincron feminin - Ellahi Nazanin și Ioana Cârcu – locul 1 la platformă;
Juniori C masculin – Adrian Chiriac – locul 3 la trambulină 1 m;
Tineret feminin – Angelica Muscalu – locul 2 la trambulină 3 m;
Juniori feminin - Ellahi Nazanin – locul 2 la trambulină 3 m;

DUMINICĂ
Tineret feminin – Angelica Muscalu – locul 1 la platformă;
Juniori feminin - Ellahi Nazanin – locul 1 la platformă;
Juniori feminin – Ioana Cârcu – locul 2 la platformă;
Tineret masculin – Teodor Zărnescu – locul 1 la platformă;
Tineret masculin – Darius Todirașcu – locul 2 la platformă;
Juniori masculin – Eduard Dima – locul 2 la patformă.

Antrenorii i-au însoțit pe sportivii noștri au fost: Ani Popescu, Mihaela Neagu, Claudia Tiu, Florin Avasiloae, Adrian Cherciu.