Cont
SCEC 2023

România, locul întâi la Campionatul Balcanic de sărituri pentru juniori de la Belgrad

Comunicate de presa 30 mai 2021

Campionatul Balcanic de sărituri în apă pentru juniori și tineret s-au încheiat duminică, 30 mai 2021, la Belgrad. La capătul a trei zile de concurs, delegația țării noastre a obținut 22 de medalii, iar în clasamentul general s-a clasat pe prima poziție!

În clasamentul general masculin, România a terminat prima, iar în cel general feminin, țara noastră s-a clasat pe poziția a doua. Astfel, în clasamentul general, unde au contat medaliile și de la masculin și de la feminin, România a ocupat locul întâi!

Cronologic, sportivii români au obținut următoarele rezultate la competiția desfășurată în bazinul “Tašmajdan“ din Belgrad:
VINERI
Tineret masculin – Alexandru Avasiloae – locul 1 la trambulină 1 m;
Tineret masculin – Teodor Zărnescu – locul 2 la trambulină 1 m;
Jump event – România (Alexandru Avasiloae, Tudor Popa, Nazanin Ellahi Amelie Forster și Alexandra Moldovean) – locul 1 la trambulină 1 m;