Cont
SCEC 2023

Robert Glință s-a calificat în finala probei de 100 m spate, la Campionatul Mondial de la Budapesta

Comunicate de presa 19 iun. 2022
Un prim rezultat foarte bun pentru delegația României prezentă la Campionatul Mondial de înot pentru seniori în bazinul de 50 m, de la Budapesta 2022.
Robert Glință s-a calificat în această seară în finala probei de 100 m spate. Înotând în semifinala a doua, sportivul român a încheiat cursa cu timpul de 53.00 secunde și și-a câștigat astfel locul în ultimul act al probei de 100 m spate!

Finala este programată luni, 20 iunie 2022, de la ora 20:00, ora României.
Tot în această seară, de la ora 20:20, în cea de-a doua semifinală a probei de 200 m liber, David Popovici va înota pe culoarul al patrulea. Vă reamintim că în serii, elevul lui Adrian Rădulescu a obținut cel mai bun timp: 1:45.18 min.