Cont
SCEC 2023

Robert Glință, locul 2 la 50m spate în etapa “FINA Champions Swim Series” de la Guangzhou

Comunicate de presa 28 apr. 2019

Proaspăt calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020, înotătorul român Robert Glință a reușit duminică, 28 aprilie 2019, o nouă cursă excelentă în China.
În cadrul primei etape din cadrul circuitului “FINA Champions Swim Series” de la Guangzhou, sportivul în vârstă de 22 de ani s-a clasat pe locul al doilea în proba de 50m spate.
Legitimat la CS Dinamo București, Robert a încheiat cursa cu timpul de 24.59 secunde, la 00.01 de secunde față de ocupantul locului întâi, rusul Kliment Kolesnikov. Pe poziția a treia s-a clasat americanul Michael Andrew, cu timpul de 24.95 secunde.
Trebuie reamintit faptul că doar cu o zi în urmă, sâmbătă, 27 aprilie, Robert Glință a devenit cel dintâi sportiv român care s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, de anul viitor! Înotătorul de la CS Dinamo a realizat baremul olimpic în proba de 100 m spate, terminând cursa cu timpul de 53,70 de secunde.