Cont
EJDC 2022

Rezultatele Campionatului Național de Triatlon Modern, ediția 2022

Comunicate de presa 19 sept. 2022

În organizarea Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, bazinul olimpic “Lia Manoliu” din București a găzduit duminică, 18 septembrie, întrecerile Campionatul Național de Triatlon Modern, ediția 2022.

Sportivi legitimați la cluburile de înot și pentatlon modern afiliate la FRNPM au concurat la următoarele categorii de vârstă: 9-10 ani, 11-12 ani, 13-14 ani, 15-16 ani, 17-18 ani, juniori (19-21 ani) și seniori.
Podiumurile finale arată astfel:

MASCULIN 9-10 ANI
1. Radovan Belin (CSS 1 Timișoara) – 5:25.00;
2. Răzvan Tiriteu (CSS 1 Timișoara) – 5:33.25;
3. Armand Philip Popescu (CSS 1 Timișoara) – 6:03.21;

FEMININ 9-10 ANI
1. Giulia Levrone (CSS 1 Timișoara) – 5:44.14;
2. Lara Mazilu (CS Delfin Timișoara) – 5:57.20;
3. Sara-Anais Sucan (CSS 1 Timișoara) – 6:16.63;

MASCULIN 11-12 ANI
1. Fabian Magdalin (CSS 1 Timișoara) – 6:59.35;
2. Alexandru Căpraru (CS Olimpia) – 7:32.67;
3. Cezar Crihălmeanu (CS Olimpia) – 7:58.69;

FEMININ 11-12 ANI
1. Iulia Papp (CSS 1 Timișoara) – 7:04.75;
2. Alexandra Dan (CSS 1 Timișoara) – 7:35.59;
3. Nadia Bujor (CSS 1 Timișoara) – 8:25.51;

MASCULIN 13-14 ANI
1. Robert Oana (CSS 1 Timișoara) – 9:30.96;
2. Dominic Sabău (CSM Timișoara) – 10:46.00;
3. Vîlcescu Bogdan (ACS Aqua Sport Citius București) – 10:55.29;

FEMININ 13-14 ANI
1. Alexandra Constantinescu (ACS Aqua Sport Citius București) – 11:11.80;
2. Ioana Munteanu (ACS Aqua Sport Citius București) – 12:09.40;
3. Larisa Macoveiciuc (CS Olimpia) – 12:32.20;

MASCULIN 15-16 ANI
1. Bogdan Ficiu (CSS 1 București) – 16:37.43;
2. Coriolan Crihalmeanu (CS Olimpia) – 17:34.43;
3. Darius Nistro (CSS 1 Timișoara) – 17:52.72;

FEMININ 15-16 ANI
1. Iasmina Moldovan (CSS 1 București) – 18:39.40;
2. Theodora Constantinescu (ACS Aqua Sport Citius București) – 19:08.58;

MASCULIN 17-18 ANI
1. Bogdan Ficiu (CSS 1 București) – 16:37.43;
2. Coriolan Crihalmeanu (CS Olimpia) – 17:34.43;
3. Alexandru Preda (CS Olimpia) – 17:40.20;

FEMININ 17-18 ANI
1. Simona Chiru (CS Olimpia) – 17:04.14;
2. Annemarie Papp (CSS 1 Timișoara) – 17:15.21;
3. Iasmina Moldovan (CSS 1 Timișoara) – 18:39.40;

MASCULIN JUNIORI
1. Bogdan Ficiu (CSS 1 București) – 16:37.43;
2. Gabriel Hliban (Steaua București) – 16:50.51;
3. Coriolan Crihalmeanu (CS Olimpia) – 17:34.43;

FEMININ JUNIORI
1. Simona Chiru (CS Olimpia) – 17:04.14;
2. Annemarie Papp (CSS 1 Timișoara) – 17:15.21;
3. Iasmina Moldovan (CSS 1 Timișoara) – 18:39.40;

 MASCULIN SENIORI
1. Bogdan Ficiu (CSS 1 București) – 16:37.43;
2. Gabriel Hliban (Steaua București) – 16:50.51;
3. Coriolan Crihalmeanu (CS Olimpia) – 17:34.43;

FEMININ SENIORI
1. Simona Chiru (CS Olimpia) – 17:04.14;
2. Annemarie Papp (CSS 1 Timișoara) – 17:15.21;
3. Iasmina Moldovan (CSS 1 Timișoara) – 18:39.40.
FELICITĂRI TUTUROR!

FOTO: Pascal Pamfil