Cont
SCEC 2023

Medalie de argint pentru ștafeta de 4x100 m liber și record mondial de juniori pentru David Popovici

Comunicate de presa 06 iul. 2021

Marți, 6 iulie 2021, prima seară de finale a Campionatului European de înot pentru juniori de la Roma a adus cea dintâi medalie pentru delegația României, dar și un rezultat extraordinar pentru David Popovici.

Astfel, ștafeta de 4x100 m liber masculin a României a cucerit medalia de argint, cu timpul de 3:19.93 minute. Mai mult, intrat primul în bazin, David Popovici, a stabilit un nou record mondial de juniori pe distanța de 100 de metri liber, cu timpul de 47.56 secunde! Alături de David, ca parte a ștafetei medaliate cu argint, au mai urcat azi pe podiumul de la Foro Italico Swimming Pool Complex următorii: Mihai Gergely, Ștefan Cozma și Patrick Dinu.
Medalia de aur în această probă a fost cucerită de Rusia (3:19.66), iar pe treapta a treia a podiumului a urcat Polonia (3:19.96).
Tot marți seara, Vlad Stancu s-a clasat pe locul al șaselea în finala de la 400 m liber, cu timpul de 3:53.09 min.

Rezultatele complete și programul de la Campionatul European de înot pentru juniori de la Roma pot fi văzute AICI.