Cont
SCEC 2023

FOTE Baku 2019, ziua 4: David Popovici – medalie de argint în proba de 50 m liber!

Comunicate de presa 25 iul. 2019

Evoluția entuziasmantă a lui David Popovici la ediția din acest an a FOTE Baku a continuat joi, 25 iulie, cu o nouă medalie.
După aurul de miercuri, de la 100 m liber, David a cucerit azi medalia de argint în proba de 50 m liber, cu timpul de 23.03 secunde. El a fost devansat în finală doar de polonezul Mateusz Chowaniec, care a ajuns la final după 22.91 secunde!
Totodată, timpul realizat de David Popovici la competiția din Azerbadjan reprezintă și un nou record național al probei de 50 m liber la categoriile de vârstă de 15 ani și 16 ani!
Tot azi, David s-a calificat în finala probei de 200 m liber cu al treilea timp! După ce a încheiat cursa din calificări cu timpul de 1:53.48 minute, în semifinale, sportivul român a înotat cei 200 de metri în 1:52.16 minute! Finala are loc mâine seară.
David Popovici este antrenat de către Adrian Rădulescu.

Tot azi, în proba de 100 m bras feminin, Andreea Ioana Popescu a trecut de calificări cu timpul de 1:11.79 minute, dar s-a oprit în semifinale cu timpul de 1:11.96 minute. Totuși, timpul din semifinale o plasează pe Andreea Ioana în postura de primă rezervă la finala de mâine.
În proba de 100 m bras masculin, Mihai Iacob s-a oprit în calificări, după ce a terminat cursa cu timpul de 1:08.35.
În proba de 100 m fluture masculin, Tobias Dumitrache a trecut de calificări cu timpul de 56.55 secunde, dar s-a oprit în semifinale cu timpul de 56.85 secunde. Tot în proba de 100 m flututre, Mihai Gergely s-a oprit în calificări, după ce a terminat cursa cu timpul de 57:58 secunde.

Componența completă a echipei care reprezintă România în probele de natație de la FOTE este următoarea:

FEMININ: Bianca Costea, Bianca Ilie, Ioana Marin, Andreea Popescu, Miruna Zorzoliu;

MASCULIN: Tobias Dumitrache, Mihai Gergely, Lucas Ioan Tersinio Gheorghe, Mihai Iacob, Alexandru Nicolae, Denis Popescu, David Popovici.

Probele de înot au loc Baku Aquatics Center, construită în 2015 și care are o capacitate de 6.000 de locuri.