Cont
SCEC 2023

FOTE Baku 2019, ziua 2: Mihai Iacob – locul 5 în finala la 200 m bras și Ioana Marin – locul 8 în finala la 200 m spate. David Popovici s-a calificat în finala la 100 m liber cu primul timp!

Comunicate de presa 23 iul. 2019

Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku (Azerbadjan) continuă cu alte noi probe, iar înotătorii români  au obținut marți, 23 iulie 2019, rezultate notabile.
Trecuți cu bine de emoțiile din serii și semifinale de luni, Ioana Marin și Mihai Iacob au evoluat azi în finalele de la 200 m spate și 200 m bras.

În finala masculină de 200 m bras, Mihai Iacob s-a clasat pe un merituos loc cinci, cu timpul de 2:19.55 minute.
În finala feminină de 200 m spate, Ioana Marin a terminat pe locul opt, cu timpul de 2:18.55 minute.

O evoluție minunată a avut-o azi și sportivul David Popovici. Concurând în proba de 100 m liber, David s-a calificat în finală cu primul timp. După ce a trecut de serii cu timpul 51.05 secunde (primul în seria a treia de calificări), în semifinale, înotătorul român a terminat proba cu cel mai bun timp: 50.20 secunde! Finala probei de 100 m liber masculin din cadrul FOTE Baku 2019 are loc miercuri, 24 iulie.

În proba de 200 m fluture masculin, Tobias Dumitrache a trecut de calificări cu timpul de 2:07.54 minute și s-a oprit în semifinale, acolo unde a terminat cursa cu timpul de 2:07.88 minute.
În proba de 200 m bras feminin, Andreea Ioana Popescu a trecut de calificări cu timpul de 2:38.28 minute și s-a oprit în semifinale, acolo unde a terminat cursa cu timpul de 2:37.48 minute.
În proba de 200 m mixt masculin, Mihai Gergely a trecut de calificări cu timpul de 2:09.57 minute și s-a oprit în semifinale, acolo unde a terminat cursa cu timpul de 2:08.95 minute.

Componența completă a echipei care reprezintă România în probele de natație de la FOTE este următoarea:
FEMININ: Bianca Costea, Bianca Ilie, Ioana Marin, Andreea Popescu, Miruna Zorzoliu;
MASCULIN: Tobias Dumitrache, Mihai Gergely, Lucas Ioan Tersinio Gheorghe, Mihai Iacob, Alexandru Nicolae, Denis Popescu, David Popovici.
Probele de înot au loc Baku Aquatics Center, construită în 2015 și care are o capacitate de 6.000 de locuri.