Cont
SCEC 2023

David Popovici, medalie de aur la 200 m liber la Europenele de juniori de la Roma

Comunicate de presa 10 iul. 2021

O nouă zi, o nouă medalie de aur pentru David Popovici, o nouă medalie de aur pentru România. Excepționalul sportiv român este de neoprit la această ediție a Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Roma.

Sâmbătă seara, 10 iulie 2021, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber. Înotătorul de 16 ani a terminat cele patru lungimi de bazin cu timpul de 1:45.95 și și-a trecut în palmares a treia medalie la competiția găzduită de capitala Italiei, după argintul de la ștafeta de 4x100 m liber și după aurul de la 100 m liber.

Înainte să facă senzație în finala de la 200 m liber, sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu s-a calificat în ultimul act de la 50 m. Fără să forțeze, David a obținut primul timp din cele două semifinale – 22.75 secunde – și va evolua duminică, 11 iulie 2021, în ultima zi de concurs de la Roma, în finala de la 50 m liber, de la ora 20:34, ora României.

Rezultatele complete și programul de la Campionatul European de înot pentru juniori de la Roma pot fi văzute AICI.