Cont
SCEC 2023

CM ÎN BAZIN SCURT – ABU DHABI: Rezultatele sportivilor români din ziua a doua, sesiunea de dimineață

Comunicate de presa 17 dec. 2021

Ziua a doua a Campionatului Mondial de înot în bazin scurt (25 m) de la Abu Dhabi a adus, în sesiunea de dimineață, noi provocări pentru înotătorii români.
David Popovici, Bianca Costea și Alexandra Dobrin au concurat azi, în Etihad Arena, în calificările probelor de 200 m liber masculin,100 m liber feminin și 200 m fluture feminin.

În serii la 200 m liber, David Popovici a terminat cursa cu timpul de 1:43.62 și și-a încheiat evoluția la această ediție a Campionatului Mondial de înot în bazin scurt.
În serii la 100 m liber, Bianca Costea a obținut timpul de 54.84 s și și-a încheiat evoluția în această probă la Abu Dhabi.
Totodată, în serii la 200 m fluture, Alexandra Dobrin a obținut timpul de 2:12.96 și privește spre următoarea probă la care va concura în Etihad Arena în zilele următoare.

!!! Azi după-amiază iubitorii sportului din România vor fi cu ochii pe finala probei de 100 m spate masculin. De la ora 16:07, ora României, Robert Glință va evolua în ultimul act, după ce joi seara și-a câștigat locul cu timpul de 50.21 secunde!