Cont
SCEC 2023

CAMPIONATUL MONDIAL DE JUNIORI LIMA 2022. David Popovici a cucerit medalia de AUR în proba de 200 m liber cu un nou record al competiției

Comunicate de presa 01 sept. 2022

România și-a trecut în cont o nouă medalie de AUR la această ediție a Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Succesul a fost realizat de extraordinarul David Popovici, în finala probei de 200 m liber.
Sportivul antrenorului Adrian Rădulescu a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18  min. și a câștigat fără emoții medalia de AUR cu un nou record al competiției.
Astfel, după aurul de la Mondialele de seniori și de la Europenele de juniori, David îți trece în palmares și aurul la Mondialele de juniori, întregind astfel o vară fantastică pentru el și pentru natația românească.