Cont
SCEC 2023

CAMPIONATUL MONDIAL DE JUNIORI LIMA 2022. Bianca Costea, locul 4 în finala de la 100 m liber

Comunicate de presa 02 sept. 2022

Bianca Costea s-a clasat pe locul 4 în finala probei de 100 m liber feminin, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.
Sportiva noastră a încheiat cele două lungimi de bazin din capitala statului Peru cu timpul de 56.21 s și s-a clasat la final pe locul 4, la o distanță foarte mică (29 de sutimi) de medalia de bronz.

Pe de altă parte, Patrick Sebastian Dinu s-a oprit în semifinale la 50 m liber masculin, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Vineri dimineața, în bazinul din incinta Videna Aquatic Center, sportivul român a încheiat cursa cu timpul de 23.41 s, unul care nu îi permite să evolueze în finală și care-l clasează pe poziția a 14-a în clasamentul final al probei.
Finala este programată mâine noapte, de la ora 3:23, ora României.