Cont
SCEC 2023

Campionatul European Roma 2022. David Popovici a cucerit medalia de aur la 200 m liber. Și a stabilit trei noi recorduri ale probei!

Comunicate de presa 15 aug. 2022
Fantastică seară pentru România! Fantastică seară pentru sportul din țara noastră! Fantastică seară pentru înotul românesc!
David Popovici a impresionat din nou la Roma! Sportivul român a cucerit în această seară medalia de aur și în proba de 200 m liber, la Campionatul European de natație seniori de la Roma.
Timpul său din finala de azi: 1:42.97 min. - la doar 0:00.97 min. de recordul mondial de seniori.

Totuși, timpul său din această seară reprezintă un nou record mondial și european de juniori, dar și un nou record al competiției!
După ce a făcut dubla 100 m – 200 m liber la Campionatul Mondial de la Budapesta, David a reușit același lucru și la Europenele de la Roma. Cel mai bun înotător din lume în aceste două probe este un român, iar numele lui a ajuns cunoscut de o planetă întreagă: DAVID POPOVICI!

Iar elevul antrenorului Adrian Rădulescu nu și-a încheiat evoluția la Roma. Miercuri, 17 august, David la lua startul și în proba de 400 m liber.