Cont
SCEC 2023

CAMPIONATUL EUROPEAN DE ÎNOT PENTRU JUNIORI. David Popovici, desemnat cel mai bun sportiv în probele masculine

Campionatul European de Înot pentru Juniori 2022 11 iul. 2022
Campionatul European de înot pentru juniori, găzduit de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni s-au încheiat duminică seara. A fost o săptămână magică, în care sportivii din echipa României au urcat pe podium în fiecare seara.
Mai mult, la finalul competiției, David Popovici a fost desemnat cel mai bun sportiv în probele masculine, iar Mary Ambree Moluh (Franţa) a fost desemnată cea mai bună sportivă în probele feminin.
Clasamentul a fost realizat pe baza unui punctaj, în urma celor mai bune performanțe din competiție.
La masculin, David a totalizat 951 de puncte și a fost urmat în clasament de Ksawery Masiuk (Polonia) – 941 puncte şi de Lorenzo Galossi (Italia) – 897 puncte.
La feminin, Mary Ambree Moluh a totalizat 920 de puncte.