Cont
SCEC 2023

Bianca Costea, locul 5 la 50 m liber, și Vlad Stancu, locul 6 la 800 m liber, la Europenele de la Roma

Comunicate de presa 11 iul. 2021

Campionatele Europene de înot pentru juniori s-au încheiat în această seară, iar Bianca Costea (50 m liber) și Vlad Stancu (800 m liber) au fost ultimii reprezentanți ai României în finale în capitala Italiei.

În finala de la 50 m liber feminin, Bianca Costea a fost aproape de o medalie la Campionatul European de înot pentru juniori de la Roma. Sportiva în vârstă de 16 ani a terminat pe locul 5 cursa de duminică seara, cu timpul de 25.57 secunde, la doar 12 sutimi de ocupanta locului trei Eva Okaro (Marea Britanie) – 25.45 secunde.
Pregătită de antrenorul Eduard Câșlaru, Bianca se pregătește începând de mâine de participarea la cea mai importantă competiție a lumii: Jocurile Olimpice de la Tokyo!

Cea din urmă reprezentație a unui sportiv român la Roma a fost în finala de la 800 m liber. Vlad Stancu a terminat cele 16 lungimi de bazin de la Foro Italico Swimming Pool Complex cu timpul de 8:05.46 minute și s-a clasat la final pe poziția a șasea.
FELICITĂRI TUTUROR!

Rezultatele complete de la Campionatul European de înot pentru juniori de la Roma pot fi văzute AICI.