Cont
SCEC 2023

Aur, argint și bronz pentru sportivii României la Campionatul European de înot pentru juniori

Comunicate de presa 05 iul. 2024

O seară superbă pentru echipa României la Campionatul European de înot pentru juniori de la Vilnius!
Sportivii din echipa României au urcat de trei ori pe podium în această seară, în capitala Lituaniei, cucerind o medalie de aur, una de argint și una de bronz.

Robert Badea a făcut o cursă fantastică în finala probei de 400 m mixt! El a cucerit medalia de aur cu timpul de4:14.37 min., nou record al Campionatului European de juniori și nou record național la 17,18 și 19+ ani!
Aissia Prisecariu a obținut medalia de argint în proba de 200 m spate, cu timpul de 2:11.14 min. Sportiva noastră a fost premiată chiar de către Camelia Potec, președintele Federației Române de Natație și Pentatlon Mondern!

Totodată Alexandru Constantinescu a câștigat bronz în finala probei de 200 m spate. Timpul său: 1:58.91 min.

Rezultatele complete ale sportivilor noștri din această seară, de la Vilnius, sunt:

400 m mixt masculin
Robert Badea: 4:14.37 min. (nou record al Campionatului European de juniori și nou record național la 17,18 și 19+ ani!) – medalie de aur;

200 m spate feminin
Aissia Prisecariu: 2:11.14 min. – medalie de argint;

200 m spate masculin
Alexandru Constantinescu: 1:58.91 min. – medalie de bronz;
4x100 m mixt mixt
România (Daria Silișteanu, Darius Coman, Vlad Mihalache, Rebecca Diaconescu): 3:51.09 min. – locul 4;