Cont
SCEC 2023

Angelica Muscalu și Ioana Cârcu, medalie de bronz la Campionatul European de sărituri pentru juniori

Comunicate de presa 23 iun. 2021

Ziua de miercuri, 23 iunie 2021, a adus prima medalie pentru delegația României prezentă la Campionatului European de sărituri în apă pentru juniori de la Rijeka.
În superbul oraș din Croația, Angelica Muscalu și Ioana Cârcu au cucerit bronzul în proba de platformă sincron.

Angelica Muscalu și Ioana Cârcu au urcat pe treapta a treia a podiumului după ce au totalizat 232,68 de puncta, fiind depășite doar de sportivele din Rusia (Alina Arefeva și Polina Saekova – 271,32 puncte) și Italia (Elettra Neroni și Maia Biginelli – 269,16 puncte).
Tot la concursul de la Rijeka, Angelica Muscalu s-a clasat pe locul patru în proba de platformă, cu 348,40 puncte. În finala disputată tot miercuri, 23 iunie, sportiva din România a fost la 1,10 puncte de podium!
Totodată, în Jump Event, România s-a clasat pe locul 5, cu un total de 263,10 puncte.

Reamintim faptul că delegația țării noastre la Campionatul European de sărituri în apă pentru juniori de la Rijeka are următoarea componență:
SPORTIVI: Alexandru Avasiloae, Darius Cristian Todirașcu, Cătălin Teodor Zărnescu, Nicoleta Angelica Muscalu, Ioana Andreea Cârcu, Nazanin Adelyne Ellahi, Amelie Forster;
ANTRENORI: Claudia Tiu (șef delegație) și Florin Avasiloae.

Competiția poate fi urmărită LIVE accesând link-ul de AICI.