Cont

53 de medalii pentru înotătorii români la Open-ul de la Gyor

Comunicate de presa 22 dec. 2020

Aqua Sport Center din Gyor a găzduit săptămâna trecută, în perioada 16-19 decembrie 2020, ediția a XIV-a a Gyor Open, competiție oficială de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2021.
România a fost și ea prezentă la întrecerea din Ungaria, iar înotătorii români au avut o prestație excelentă, reușind să cucerească 53 de medalii, după cum urmează: 19 medalii de aur, 16 medalii de argint și 18 medalii de bronz.

Mai mult, David Popovici a stabilit record național în proba de 50 m liber, la 16 și 17 ani, iar Vlad Ștefan Stancu a realizat recorduri naționale în probele de 200 m, 400 m și 1.500 m liber, la 15 și 16 ani. Totodată, Diamandescu Eliza a doborât recordul național la concursul Gyor Open Olympic Qualification Event, în proba 400 m liber la categoria 12 ani, realizând timpul de 4:30.85, și în proba de 200 m bras, cu timpul de 2:43.46.
Record național la 15 și 16 ani, în proba de 800 m, a realizat Ștefan Stancu, cu timpul de 8:17.42. Iar Carol Cojocaru deține noul record național la 400 m mixt, la 14 ani, după ce la Gyor a obținut timpul de 4:42.89. 

Rezultatele complete ale sportivilor români la Gyor sunt următoarele: 

MEDALII DE AUR
Juniori 2, 400 m mixt feminin – Ioana Marin (Steaua București) – 5:03.36;
Juniori 2, 400 m mixt masculin – Carol Cojocaru (CSM Bacău) – 4:42.89;
Juniori 2, 800 m liber feminin – Miruna Zorzoliu (Renovatio SC București) – 9:33.97;
Juniori 1, 1.500 m liber masculin – Vlad Ștefan Stancu (Steaua Bucureșt) – 15:44.15;
Juniori 3, 100 m liber feminin – Emilia Surugiu (VSK Pitești) – 59.81;
Juniori 1, 100 m liber masculin – David Popovici (Steaua București) – 49.70;
Juniori 1, 200 m fluture masculin – Cristian Lăpădat (Steaua București) – 2:05.35;
Juniori 1, 200 m bras masculin - Mihai Iacob (VSK Pitești) – 2:19.54;
Juniori 2, 400 m liber masculin – Vlad Ștefan Stancu (Steaua București) – 3:57.67;
Juniori 3, 200 m liber feminin - Emilia Surugiu (VSK Pitești) – 2:11.41;
Juniori 3, 200 m mixt feminin - Eliza Diamandescu (Renovatio SC București) – 2:26.85;
Juniori 1, 200 m liber masculin – David Popovici (Steaua București) – 1:49.70;
Juniori 2, 200 m liber masculin – Vlad Ștefan Stancu (Steaua București) – 1:52.95;
Juniori 2, 200 m mixt masculin – Carol Cojocaru (CSM Bacău) – 2:14.45;
Juniori 3, 50 m liber feminin - Emilia Surugiu (VSK Pitești) – 28.21;
Juniori 3, 400 m liber feminin – Eliza Diamandescu (Renovatio SC București) – 4:30.85;
Juniori 1, 50 m liber masculin – David Popovici (Steaua București) – 22.74;
Juniori 2, 200 m spate feminin – Ioana Marin (Steaua București) – 2:19.53;
Juniori 2, 200 m spate masculin – Carol Cojocaru (CSM Bacău) – 2:09.73;

MEDALII DE ARGINT
Juniori 1, 400 m mixt masculin – Mihai Iacob (VSK Pitești) – 4:29.73;
Juniori 1, 1.500 m liber masculin – Andrei Enache (Steaua București) – 16:42.81;
Juniori 3, 100 m liber feminin – Simona Maria Predescu (Renovatio SC București) – 1:01.99;
Juniori 3, 200 m bras feminin – Eliza Diamandescu (Renovatio SC București) – 2:43.46;
Juniori 2, 50 m spate feminin – Ioana Marin (Steaua București) – 30.93;
Juniori 2, 200 m fluture masculin – Andrei Enache (Steaua București) – 2:10.48;
Juniori 2, 400 m liber masculin – Edward Pandele (Steaua București) – 4:14.87;
Juniori 3, 50 m fluture feminin - Simona Maria Predescu (Renovatio SC București) – 30.10;
Juniori 3, 200 m liber feminin - Simona Maria Predescu (Renovatio SC București) – 2:14.32;
Juniori 2, 100 m spate feminin - Ioana Marin (Steaua București) – 1:05.22;
Juniori 2, 200 m liber masculin – Andrei Enache (Steaua București) – 1:58.71;
Juniori 3, 100 m fluture feminin - Eliza Diamandescu (Renovatio SC București) – 1:06.61;
Juniori 3, 400 m liber feminin – Emilia Surugiu (VSK Pitești) – 4:42.30;
Juniori 2, 50 m liber masculin – Vlad Ștefan Stancu (Steaua București) – 24.99;
Juniori 1, 100 m bras masculin – Mihai Iacob (VSK Pitești) – 1:05.97;
Juniori 2, 200 m spate feminin – Delia Safcencu (VSK Pitești) – 2:22.74;

MEDALII DE BRONZ
Juniori 3, 50 m spate feminin – Simona Maria Predescu (Renovatio SC București) – 33.06;
Juniori 3, 200 m fluture feminin -  Ayanna Freciu (Renovatio SC București) – 2:39.12;
Juniori 2, 50 m spate feminin – Delia Safcencu (VSK Pitești) – 30.96;
Juniori 2, 50 m spate masculin – Carol Cojocaru (CSM Bacău) – 28.86;
Juniori 1, 200 m bras masculin – Cătălin Petrache (Steaua București) – 2:23.27;
Juniori 3, 50 m fluture feminin – Emilia Surugiu (VSK Pitești) – 30.37;
Juniori 3, 50 m bras masculin – Petru Rotaru (Aqua Life Swim) – 35.27;
Juniori 2, 100 m spate feminin – Delia Safcencu (VSK Pitești) – 1:07.09;
Juniori 2, 100 m spate masculin – Carol Cojocaru (CSM Bacău) – 59.93;
Juniori 2, 200 m mixt feminin – Delia Safcencu (VSK Pitești) – 2:28.20;
Juniori 1, 200 m mixt masculin – Cristian Lăpădat (Steaua București) – 2:09.30;
Juniori 3, 50 m liber feminin – Simona Maria Predescu (Renovatio SC București) – 28.70;
Juniori 3, 100 m fluture feminin - Simona Maria Predescu (Renovatio SC București) – 1:08.22;
Juniori 3, 100 m bras masculin - Petru Rotaru (Aqua Life Swim) – 1:17.55;
Juniori 3, 400 m liber feminin - Simona Maria Predescu (Renovatio SC București) – 4:45.18;
Juniori 1, 50 m liber masculin – Dragoș Ghile (Steaua București) – 24.50;
Juniori 1, 100 m fluture masculin – Cristian Lăpădat (Steaua București) – 57.04;
Juniori 2, 200 m spate masculin – Vlad Ștefan Stancu (Steaua București) – 2:11.47.