Cont

38 de medalii pentru lotul României la Open-ul Scitec de la Gyor!

Comunicate de presa 22 dec. 2019

Aqua Sport Center din Gyor a găzduit în perioada 18-21 decembrie 2019 un puternic concurs de înot Open și pentru juniori.
La întrecerea din Ugaria, care au participat sportivi de la 75 de echipe din Ungaria, Spania, Elveția, Slovacia, Austria, Croația, România, Brazilia, Ucraina, Egipt, Polonia, Germania și Danemarca și a fost dedicată următoarelor categorii de vârstă: Open (născuți 2001 și mai în vârstă), Juniori 1 (2002-2003), Juniori 2 (2004-2005), Juniori 3 (2006-2007) și Juniori 4 (născuți 2008 și mai tineri).
Lotul României a fost prezent la Gyor cu 24 de sportivi și șase antrenori și a avut o evoluție excelentă, reușind să urce pe podium de 38 de ori! Înotătorii din lotul Româniai au cucerit în Ungaria 9 medalii de aur, 10 medalii de argint și 19 medalii de bronz.

Rezultatele complete ale sportivilor români la Gyor au fost următoarele:
MIERCURI, 18 DECEMBRIE
400 m mixt – juniori 2 feminin: Ioana Marin (5:02.65) – locul 3;
400 m mixt – juniori 2 masculin: David Popovici (4:28.86) – locul 1;
400 m mixt – juniori 2 masculin: Mihai Iacob (4:31.69) – locul 3;
1.500 m liber – juniori 2 masculin: Vlad Stancu (16:05.38) – locul 1;

JOI, 19 DECEMBRIE
50 m liber – juniori 1 feminin: Maysa Rațiu (26.63) – locul 2;
50 m liber – juniori 2 feminin: Maria Verciuc (27.23) – locul 3;
50 m liber – juniori 3 feminin: Ioana-Maria Știrbu (27.66) – locul 3;
50 m liber – juniori 1 masculin: Leon Stan (23.68) – locul 1;
50 m liber – juniori 2 masculin: David Popovici (23.29) – locul 1;
50 m bras – juniori 1 feminin: Ingrid Huszar (34.18) – locul 2;
50 m bras – juniori 2 feminin: Andreea-Ioana Popescu (33.51) – locul 3;
100 m fluture – juniori 3 feminin: Ioana-Maria Știrbu (1:06.31) – locul 3;
100 m fluture – juniori 1 masculin: Antonio-Andrei Costroj (55.65) – locul 2;
200 m spate – juniori 1 feminin: Katerina Badralexi (2:23.35) – locul 3;
200 m spate – juniori 2 feminin: Ioana Marin (2:19.98) – locul 3;
200 m spate – juniori 2 masculin: Ștefan Cozma (2:09.42) – locul 2;
200 m liber – juniori 1 masculin: Mihai Gergely (1:54.46) – locul 3;
200 m liber – juniori 2 masculin: David Popovici (1:50.14) – locul 1;

VINERI, 20 DECEMBRIE
50 m fluture – juniori 1 masculin: Antonio-Andrei Costroj (24.89) – locul 1;
50 m fluture – juniori 1 masculin: Leon Stan (25.44) – locul 3;
100 m spate – juniori 2 feminin: Ioana Marin (1:04.65) – locul 2;
100 m spate – juniori 3 feminin: Ioana Maria Știrbu (1:08.94) – locul 2;
100 m spate – juniori 2 masculin: Ștefan Cozma (59.24) – locul 3;
200 m bras – juniori 1 feminin: Ingrid Huszar (2:39.15) – locul 3;
200 m bras – juniori 2 feminin: Andreea-Ioana Popescu (2:38.52) – locul 1;
200 m bras – juniori 2 masculin: Mihai Iacob (2:18.84) – locul 2;
400 m liber – juniori 2 masculin: David Popovici (3:58.10) – locul 1;
400 m liber – juniori 2 masculin: Vlad Stancu (4:05.49) – locul 3;
400 m liber – juniori 1 feminin: Maysa Rațiu (4:25.94) – locul 3;

SÂMBĂTĂ, 21 DECEMBRIE
50 m spate – juniori 3 feminin: Ioana Maria Știrbu (31.91) – locul 3
50 m spate – juniori 1 masculin: Patrick-Adorian Damian (27.65) – locul 3;
200 m fluture – juniori 3 feminin: Ioana Maria Știrbu (2:29.24) – locul 3;
100 m bras – juniori 1 feminin: Ingrid Huszar (1:12.85) – locul 2;
100 m bras – juniori 2 feminin: Andreea-Ioana Popescu (1:13.29) – locul 2;
100 m bras – juniori 2 masculin: Mihai Iacob (1:06.37) – locul 2;
100 m liber – juniori 1 feminin: Maysa Rațiu (57.67) – locul 3;
100 m liber – juniori 2 masculin: David Popovici (50.21) – locul 1;
100 m liber  - juniori 2 masculin: Ștefan Cozma (53.05) – locul 3.