Cont
Campionatul National juniori, tineret, seniori, masculin - bazin 50m
18.6.2021 - 20.6.2021

Campionatul National juniori, tineret, seniori, masculin - bazin 50m

Organizator FRNPM
Locatia Lia Manoliu outdoor
Competitie Inot
Culoare: 8
Perioada de inscrieri 17.05.2021 - 9.06.2021
Cost: 15 RON Per proba/sportiv
Grupe de varsta: Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:20
Desfasurare probe: 09:30 - 11:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m bras

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m mixt

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

50 m spate

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

400 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Incalzire: 10:30 - 11:50
Desfasurare probe: 12:00 - 13:15
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m bras

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m fluture

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m mixt

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m spate

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

400 m liber

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 16:30 - 17:20
Desfasurare probe: 17:30 - 19:15
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

50 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m bras

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m bras

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m fluture

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m mixt

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m mixt

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m spate

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

50 m spate

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m spate

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

400 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

400 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

400 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:20
Desfasurare probe: 09:30 - 10:30
Proba Tip Grupe de varsta

50 m bras

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m spate

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

50 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Incalzire: 10:30 - 11:20
Desfasurare probe: 11:30 - 12:15
Proba Tip Grupe de varsta

50 m bras

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m liber

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m spate

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m fluture

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 16:30 - 17:20
Desfasurare probe: 17:30 - 19:45
Proba Tip Grupe de varsta

50 m bras

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

50 m bras

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m bras

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m spate

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m spate

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m fluture

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

50 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:20
Desfasurare probe: 09:30 - 10:20
Proba Tip Grupe de varsta

100 m spate

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m bras

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Incalzire: 10:30 - 11:20
Desfasurare probe: 10:30 - 12:15
Proba Tip Grupe de varsta

100 m spate

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m bras

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m liber

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m fluture

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 16:30 - 17:20
Desfasurare probe: 17:30 - 19:45
Proba Tip Grupe de varsta

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m spate

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m spate

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m spate

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m bras

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m bras

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

400 m mixt

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

Regulament oficial

 

Regulament C.N. Seniori, Tineret, Juniori, Bucuresti, Lia Manoliu

DATA/ LOCATIE: feminin 12 – 15.06.2021; masculin 17 – 20.06.2021

PARTICIPANŢI: seniori, tineret şi juniori, legitimaţi la secţiile de înot.

CONDIŢII TEHNICE: concursul se desfăşoară după sistemul seriilor eliminatorii şi finale. Excepţie fac probele de 400m mixt, 800m si 1500m liber, care se vor desfăşura contracronometru in reuniunile finalelor.

Avand in vedere formatul competitiei, respectiv reuniuni distincte pentru serii in functie de categorie de varsta, nu se permit retrageri din finale. Neprezentarea la proba, in serii sau finale, va fi penalizata conform regulamentului.

Se va permite accesul in incinta bazinului,  doar sportivilor inscrisi sau calificati in probele fiecarei reuniuni.

Nu se permit retrageri la sedinta tehnica, eventualele retrageri dorite dupa finalizarea inscrierilor se vor comunica pe adresa eia_srl@yahoo.com in perioadele: feminin 01-03.06.2021, masculin 04-06.06.2021.

La probele unde sunt înscrişi minim 16 sportivi se vor organiza 2 finale.

•           Componenta finale: finala „A” – open, finala „B” – tineret  + juniori;

La probele unde sunt inscrisi minim 24 de sportivi juniori, se vor organiza 3 finale.

•           Componenta finale: finala „A” – open, finala „B” – tineret  + juniori, finala „C” – juniori;

Finalele se vor desfasura in ordinea C, B, A.

CLASAMENTE: 3 clasamente individuale, masculin/feminin, OPEN, TINERET (Tineret + Juniori) si JUNIORI. Clasamentul pentru categoria TINERET va fi alcătuit în ordine din finala A, finala B şi restul din serii. Clasamentul pentru categoria JUNIORI va fi alcătuit în ordine din finala A, finala B, finala C şi restul din serii.

PREMII: Sportivii clasati pe primul loc în clasamentul OPEN, vor primi titlul de CAMPION NAŢIONAL DE SENIORI, medalie şi diplomă. In clasamentul de TINERET titlul de CAMPION NAŢIONAL DE TINERET, medalie şi diplomă, iar in clasamentul categoriei JUNIORI, se va acorda titlul de CAMPION NAŢIONAL DE JUNIORI, medalie şi diplomă. Locurile II şi III vor primi medalii şi diplome.

Primelor trei performanţe individuale, conform tabelei internaţionale de punctaj FINA (masculin şi feminin), la categoriile OPEN, TINERET  şi JUNIORI, li se vor acorda CUPE.

PROBELE COMPETIŢIEI:

50m, 100m, 200m, 400m, 800m, 1500m Liber,

50m, 100m, 200m Spate; 50m, 100m, 200m Bras; 50m, 100m, 200m Fluture,

200m, 400m Mixt.

PROGRAMUL CONCURSULUI:

 

Ziua1 -  Feminin 12.06.2021; Masculin 17.06.2021;

 Reuniunea 1, ora 15.45 – serii juniori                        Reuniunea 2, ora 18.15 – serii tineret si seniori

  1. 50m Liber                                             1.         50m liber
  2. 200m Bras                                            2.         200m Bras                               
  3. 100m Fluture                                         3.         100m Fluture
  4. 200m Mixt                                            4.         200m Mixt
  5. 50m Spate                                             5.         50m Spate   
  6. 400m Liber                                           6.         400m Liber

 Ziua 2 – Feminin 13.06.2021; Masculin 18.06.2021;

 Reuniunea 3, ora 9.30 – Finalele C, B, A pentru probele 1-6.

 Reuniunea 4, ora 15.45 serii juniori               Reuniunea 5, ora 18.00 – serii tineret si seniori

  1. 50m Bras                                              7.         50m Bras
  2. 100m Liber                                           8.         100m Liber
  3. 200m Spate                                           9.         200m Spate
  4. 50m Fluture                                           10.        50m Fluture

 Ziua 3 – Feminin 14.06.2021; Masculin 19.06.2021;

 Reuniunea 6, ora 9.30 – Finalele C, B, A pentru probele nr. 7-10; proba 11 - 1500m Liber* serii c.c.

 Reuniunea 7, ora 15.45 serii juniori               Reuniunea 8, ora 18.15 – serii tineret si seniori

  1. 100m Spate                                           12.        100m Spate
  2. 100m Bras                                            13.        100m Bras
  3. 200m Liber                                           14.        200m Liber
  4. 200m Fluture                                         15.        200m Fluture

 Ziua 4 – Feminin 15.06.2021; Masculin 20.06.2021;

 Reuniunea 9, ora 9.30 – proba 16 - 800m Liber* serii c.c.; Finalele C, B, A pentru probele nr. 12-15; Proba  17 - 400m Mixt* serii c.c.

  

Nota: programarea seriilor probelor notate “*” se va face ulterior finalizarii inscrierilor.

Nota: programarea pe ore poate suferi modificari in functie de numarul inscrierilor si reglementarile in vigoare la data desfasurarii competitiei.

  

PROGRAM C.N.Seniori, tineret, juniori – București, Lia Manoliu

  • FEMININ, 12.06-15.06
  • MASCULIN, 17.06-20.06

*orarul este estimativ, bazat pe numarul de participanti de la competitia precedenta; programul va fi actualizat dupa finalizarea inscrierilor;

PROGRAM

 C.N.Seniori, Tineret și Juniori – București, Lia Manoliu

MASCULIN , 18 – 20.06.2021

 

Orarul are scop orientativ. Acesta poate suferi modificări în funcție de desfășurarea competiției , sau a altor evenimente neprevăzute.

Reuniunea 1 - Serii ; 18.06 Juniori 

Acces sportivi

08.00

Încălzire

 

08.30 – 09.20

50m Liber

09.30

200m Bras

09.44

100m Fluture

09.52

200m Mixt

10.04

50m Spate

10.12

400m Liber

10.24

 Reuniunea 2 - Serii ; 18.06. Tineret + Seniori 

Acces sportivi

10.30

Încălzire

 

11.00 – 11.50

50m Liber

12.00

200m Bras

12.14

100m Fluture

12.22

200m Mixt

12.31

50m Spate

12.41

400m Liber

12.53

 Reuniunea 3 - Finale ; 18.06.2021 

Acces sportivi

16.00

Încălzire

16.30 – 17.20

50m Liber Finala C

17.30

50m Liber Finala B

17.33

50m Liber Finala A

17.36

200m Bras Finala B

17.39

200m Bras Finala A

17.44

100m Fluture Finala C

17.49

100m Fluture Finala B

17.53

100m Fluture Finala A

17.57

Premiere

50m Liber, 200m Bras, 100m Fluture

18.00

200m Mixt Finala B

18.20

200m Mixt Finala A

18.25

50m Spate Finala C

18.30

50m Spate Finala B

18.33

50m Spate Finala A

18.36

400m Liber Finala C

18.39

400m Liber Finala B

18.47

400m Liber Finala A

18.55

Premiere 200m Mixt, 50m Spate, 400m Liber

19.02

 

Reuniunea 4 - Serii ; 19.06.2021, Juniori 

Acces sportivi

08.00

Încălzire

 

08.30 – 09.20

50m Bras

09.30

100m Liber

09.38

200m Spate

09.59

50m Fluture

10.11

  

Reuniunea 5 - Serii ; 19.06.2021 ; Tineret + Seniori 

Acces sportivi

10.10

Încălzire

 

10.30 – 11.20

50m Bras

11.30

100m Liber

11.40

200m Spate

11.55

50m Fluture

12.00

  

Reuniunea 6 - Finale ; 19.06.2021 

Acces sportivi

16.00

Încălzire

16.30 – 17.20

50m Bras Finala C

17.30

50m Bras Finala B

17.33

50m Bras Finala A

17.36

100m Liber Finala C

17.39

100m Liber Finala B

17.43

100m Liber Finala A

17.47

200m Spate Finala B

17.51

200m Spate Finala A

17.56

Premiere

50m Bras, 100m Liber, 200m Spate

18.00

50m Fluture Finala C

18.20

50m Fluture Finala B

18.23

50m Fluture Finala A

18.26

1500m Liber Seria 1

18.29

1500m Liber Seria 2

18.50

1500m Liber Seria 3

19.11

Premiere 50m Fluture, 1500m Liber

19.32

  

Reuniunea 7 - Serii ; 20.06.2021, Juniori

Acces sportivi

08.00

Încălzire

08.30 – 09.20

100m Spate

09.30

100m Bras

09.42

200m Liber

09.51

200m Fluture

10.10

  

Reuniunea 8 - Serii ; 20.06.2021 ; Tineret + Seniori

Acces sportivi

10.10

Încălzire

10.30 – 11.20

100m Spate

11.30

100m Bras

11.39

200m Liber

11.51

200m Fluture

12.07

  

Reuniunea 9 - Finale ; 20.06.2021

Acces sportivi

16.00

Încălzire

16.30-17.20

800m Liber Seria 1

17.30

800m Liber Seria 2

17.43

100m Spate Finala C

17.56

100m Spate Finala B

18.00

100m Spate Finala A

18.04

100m Bras Finala B

18.08

100m Bras Finala A

18.12

Premiere 800m Liber, 100m Spate, 100m Bras

18.15

200m Liber Finala C

18.30

200m Liber Finala B

18.35

200m Liber Finala  A

18.40

200m Fluture Finala B

18.45

200m Fluture Finala A

18.50

400m Mixt Seria 1

18.55

400m Mixt Seria 2

19.02

400m Mixt Seria 3

19.09

Premiere 200m Liber, 200m Fluture, 400m Mixt

19.15

 

 

 

FRNPM 10.06.2021