Cont
Cupa Romaniei 2021, seniori, tineret, juniori - Masculin
7.4.2021 - 10.4.2021

Cupa Romaniei 2021, seniori, tineret, juniori - Masculin

Organizator FRNPM
Locatia Targoviste
Competitie Inot
Culoare: 8
Perioada de inscrieri 8.03.2021 - 28.03.2021
Cost: 15 RON Per proba/sportiv
Grupe de varsta: Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 15:00 - 16:00
Desfasurare probe: 16:00 - 18:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m bras

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m mixt

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

50 m spate

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

400 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Incalzire: 17:00 - 18:00
Desfasurare probe: 18:00 - 20:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m bras

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m fluture

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m mixt

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m spate

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

400 m liber

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:30
Desfasurare probe: 09:30 - 13:30
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m bras

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m bras

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m bras

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m fluture

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m mixt

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m mixt

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m mixt

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

50 m spate

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m spate

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m spate

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

400 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

400 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

400 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Incalzire: 15:00 - 16:00
Desfasurare probe: 16:00 - 18:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m bras

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m spate

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

50 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Incalzire: 17:00 - 18:00
Desfasurare probe: 18:00 - 20:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m bras

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m liber

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m spate

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m fluture

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:30
Desfasurare probe: 09:30 - 13:30
Proba Tip Grupe de varsta

50 m bras

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m bras

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m bras

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m spate

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m spate

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m spate

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

50 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m fluture

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Baieti 15 - 16 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 15:00 - 16:00
Desfasurare probe: 16:00 - 18:00
Proba Tip Grupe de varsta

100 m spate

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m bras

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Incalzire: 17:00 - 18:00
Desfasurare probe: 18:00 - 20:00
Proba Tip Grupe de varsta

100 m spate

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m bras

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m liber

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m fluture

Serii eliminatorii Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:30
Desfasurare probe: 09:30 - 13:30
Proba Tip Grupe de varsta

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Baieti 15 - 16 ani

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m spate

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m spate

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m spate

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m bras

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m bras

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m bras

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m fluture

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

400 m mixt

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Baieti 15 - 16 ani

400 m mixt

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

400 m mixt

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

Regulament oficial

 

CUPA ROMANIEI 2021

DATA/ LOCATIE: feminin 31.03 – 3.04; masculin 7 – 10.04.2021; Bazin Olimpic Targoviste;

PARTICIPANŢI: seniori, tineret şi juniori, legitimaţi la secţiile de înot.

CONDIŢII TEHNICE: concursul se desfăşoară după sistemu lseriilor eliminatorii şi finale. Excepţie fac probele de 400m mixt, 800m si 1500m liber, care se vor desfăşura contracronometru. Seriile rapide ale probelor 400m mixt si 800m si 1500m liber se vor desfasura in reuniunile finalelor. Programarea seriilor „slabe” se va face ulterior finalizarii inscrierilor.

Avand in vedere formatul competitiei, respectiv reuniuni distincte pentru serii in functie de categorie de varsta, nu se permit retrageri din finale. Neprezentarea la proba, in serii sau finale, va fi penalizata conform regulamentului.

Se va permite accesul in incinta bazinului,  doar sportivilor inscrisi sau calificati in probele fiecarei reuniuni.

Nu se permit retrageri la sedinta tehnica, eventualele retrageri dorite dupa finalizarea inscrierilor se vor comunica pe adresa eia_srl@yahoo.com in perioadele : feminin 22-24.03.2021, masculin 29-31.03.2021.

La probele unde sunt înscrişi minim 16 sportivi se vor organiza 2 finale.

•           Componenta finale: finala „A” – open, finala „B” – tineret si juniori;

La probele unde sunt inscrisi minim 24 de sportivi juniori, se vor organiza 3 finale.

•           Componenta finale: finala „A” – open, finala „B” – tineret si juniori, finala „C” – juniori;

CLASAMENTE: 3 clasamente individuale, masculin/feminin, Open, Juniori si Tineret, Juniori. Clasamentul pentru categoria tineret va fi alcătuit în ordine din finala A, finala B şi restul din serii. Clasamentul pentru categoria juniori va fi alcătuit în ordine din finala A, finala B, finala C şi restul din serii.

PREMII: primii 3 clasaţi în probe vor primi medalii şi diplome, conform clasamentelor de seniori, tineret şi juniori. Primelor trei performanţe individuale la seniori masculin şi feminin, tineret masculin şi feminin şi juniori masculin şi feminin, dupa tabela internaţională de punctaj, li se vor acorda cupe.

PROBELE COMPETIŢIEI:

50m, 100m, 200m, 400m, 800m, 1500m Liber,

50m, 100m, 200m Spate; 50m, 100m, 200m Bras; 50m, 100m, 200m Fluture,

200m, 400m Mixt;

Taxa de participare: 15lei/proba;

PROGRAMUL CONCURSULUI:

 

Ziua1 -  Feminin 31.03.2021; Masculin 7.04.2021;

 

Reuniunea 1, ora16.00 – serii juniori                    Reuniunea 2, ora 18.00 – serii tineret si seniori

  1. 50m Liber                                             1.         50m liber
  2. 200m Bras                                            2.         200m Bras                               
  3. 100m Fluture                                         3.         100m Fluture
  4. 200m Mixt                                            4.         200m Mixt
  5. 50m Spate                                             5.         50m Spate   
  6. 400m Liber                                           6.         400m Liber

 

Ziua 2 – Feminin 1.04.2021; Masculin 8.04.2021;

 

Reuniunea 3, ora 9.30 – Finalele A, B, C pentru probele 1-6;

 

Reuniunea 4 ora 16.00serii juniori                       Reuniunea 5, ora 18.00 – serii tineret si seniori

  1. 50m Bras                                              1.         50m Bras
  2. 100m Liber                                           2.         100m Liber
  3. 200m Spate                                           3.         200m Spate
  4. 50m Fluture                                           4.         50m Fluture
  5. 1500m liber*                                         5.         1500m liber*

 

Ziua 3 – Feminin 2.04.2021; Masculin 9.04.2021;

 

Reuniunea 6, ora 9.30 – Finalele A, B, C pentru probele nr. 1-4;Seria tare 1500m liber;

 

Reuniunea 7ora 16.00 serii juniori                       Reuniunea 8, ora 18.00 – serii tineret si seniori

  1. 800m Liber*                                          1.         800m Liber*
  2. 100m Spate                                           2.         100m Spate
  3. 100m Bras                                            3.         100m Bras
  4. 200m Liber                                           4.         200m Liber
  5. 200m future                                          5.         200m Fluture
  6. 400m Mixt*                                           6.         400m Mixt*

 

Ziua4 – Feminin 3.04.2021; Masculin 10.04.2021;

 

Reuniunea 8, ora 9.30 - Seria tare 800m Liber; Finalele A, B, C pentru probele nr. 2-5; Seria tare 400 m mixt;

 

Nota: programarea seriilor probelor notate “*” se va face ulterior finalizarii inscrierilor;

Nota: programul poate suferi modificari in functie de numarul inscrierilor si reglementarile in vigoare la data desfasurarii competitiei;

FRNPM – 28.01.2020