Cont
Campionatul National juniori, tineret, seniori, feminin - bazin 50m
12.6.2021 - 15.6.2021

Campionatul National juniori, tineret, seniori, feminin - bazin 50m

Organizator FRNPM
Locatia Lia Manoliu outdoor
Competitie Inot
Culoare: 8
Perioada de inscrieri 17.05.2021 - 1.06.2021
Cost: 15 RON Per proba/sportiv
Grupe de varsta: Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani
Incalzire: 16:30 - 17:20
Desfasurare probe: 17:30 - 20:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani

50 m liber

Serii eliminatorii Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m bras

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani

200 m bras

Serii eliminatorii Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani

100 m fluture

Serii eliminatorii Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m mixt

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani

200 m mixt

Serii eliminatorii Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

50 m spate

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani

50 m spate

Serii eliminatorii Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

400 m liber

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani

400 m liber

Serii eliminatorii Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:20
Desfasurare probe: 09:30 - 11:30
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

50 m liber

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

50 m liber

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m bras

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

200 m bras

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

100 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m mixt

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

200 m mixt

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

50 m spate

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

50 m spate

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

50 m spate

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

400 m liber

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

400 m liber

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

400 m liber

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani
Incalzire: 16:30 - 17:20
Desfasurare probe: 17:30 - 19:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m bras

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani

50 m bras

Serii eliminatorii Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m liber

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani

100 m liber

Serii eliminatorii Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m spate

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani

200 m spate

Serii eliminatorii Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

50 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani

50 m fluture

Serii eliminatorii Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:20
Desfasurare probe: 09:30 - 11:30
Proba Tip Grupe de varsta

50 m bras

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

50 m bras

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

50 m bras

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m liber

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

100 m liber

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

100 m liber

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m spate

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

200 m spate

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

50 m fluture

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

50 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

50 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani
Incalzire: 16:30 - 17:20
Desfasurare probe: 17:30 - 19:00
Proba Tip Grupe de varsta

100 m spate

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani

100 m spate

Serii eliminatorii Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m bras

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani

100 m bras

Serii eliminatorii Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m liber

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani

200 m liber

Serii eliminatorii Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani

200 m fluture

Serii eliminatorii Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:20
Desfasurare probe: 09:30 - 12:15
Proba Tip Grupe de varsta

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m spate

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

100 m spate

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

100 m spate

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m bras

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

100 m bras

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m liber

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

200 m liber

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

200 m liber

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

200 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

400 m mixt

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

Regulament oficial

 

Regulament C.N. Seniori, Tineret, Juniori, Bucuresti, Lia Manoliu

DATA/ LOCATIE: feminin 12 – 15.06.2021; masculin 17 – 20.06.2021

PARTICIPANŢI: seniori, tineret şi juniori, legitimaţi la secţiile de înot.

CONDIŢII TEHNICE: concursul se desfăşoară după sistemul seriilor eliminatorii şi finale. Excepţie fac probele de 400m mixt, 800m si 1500m liber, care se vor desfăşura contracronometru in reuniunile finalelor.

Avand in vedere formatul competitiei, respectiv reuniuni distincte pentru serii in functie de categorie de varsta, nu se permit retrageri din finale. Neprezentarea la proba, in serii sau finale, va fi penalizata conform regulamentului.

Se va permite accesul in incinta bazinului,  doar sportivilor inscrisi sau calificati in probele fiecarei reuniuni.

Nu se permit retrageri la sedinta tehnica, eventualele retrageri dorite dupa finalizarea inscrierilor se vor comunica pe adresa eia_srl@yahoo.com in perioadele: feminin 01-03.06.2021, masculin 04-06.06.2021.

La probele unde sunt înscrişi minim 16 sportivi se vor organiza 2 finale.

•           Componenta finale: finala „A” – open, finala „B” – tineret  + juniori;

La probele unde sunt inscrisi minim 24 de sportivi juniori, se vor organiza 3 finale.

•           Componenta finale: finala „A” – open, finala „B” – tineret  + juniori, finala „C” – juniori;

Finalele se vor desfasura in ordinea C, B, A.

CLASAMENTE: 3 clasamente individuale, masculin/feminin, OPEN, TINERET (Tineret + Juniori) si JUNIORI. Clasamentul pentru categoria TINERET va fi alcătuit în ordine din finala A, finala B şi restul din serii. Clasamentul pentru categoria JUNIORI va fi alcătuit în ordine din finala A, finala B, finala C şi restul din serii.

PREMII: Sportivii clasati pe primul loc în clasamentul OPEN, vor primi titlul de CAMPION NAŢIONAL DE SENIORI, medalie şi diplomă. In clasamentul de TINERET titlul de CAMPION NAŢIONAL DE TINERET, medalie şi diplomă, iar in clasamentul categoriei JUNIORI, se va acorda titlul de CAMPION NAŢIONAL DE JUNIORI, medalie şi diplomă. Locurile II şi III vor primi medalii şi diplome.

Primelor trei performanţe individuale, conform tabelei internaţionale de punctaj FINA (masculin şi feminin), la categoriile OPEN, TINERET  şi JUNIORI, li se vor acorda CUPE.

PROBELE COMPETIŢIEI:

50m, 100m, 200m, 400m, 800m, 1500m Liber,

50m, 100m, 200m Spate; 50m, 100m, 200m Bras; 50m, 100m, 200m Fluture,

200m, 400m Mixt.

PROGRAMUL CONCURSULUI:

 

Ziua1 -  Feminin 12.06.2021; Masculin 17.06.2021;

 Reuniunea 1, ora 15.45 – serii juniori                        Reuniunea 2, ora 18.15 – serii tineret si seniori

  1. 50m Liber                                             1.         50m liber
  2. 200m Bras                                            2.         200m Bras                               
  3. 100m Fluture                                         3.         100m Fluture
  4. 200m Mixt                                            4.         200m Mixt
  5. 50m Spate                                             5.         50m Spate   
  6. 400m Liber                                           6.         400m Liber

 

Ziua 2 – Feminin 13.06.2021; Masculin 18.06.2021;

 Reuniunea 3, ora 9.30 – Finalele C, B, A pentru probele 1-6.

 Reuniunea 4, ora 15.45 serii juniori               Reuniunea 5, ora 18.00 – serii tineret si seniori

  1. 50m Bras                                              7.         50m Bras
  2. 100m Liber                                           8.         100m Liber
  3. 200m Spate                                           9.         200m Spate
  4. 50m Fluture                                           10.        50m Fluture

 

Ziua 3 – Feminin 14.06.2021; Masculin 19.06.2021;

 Reuniunea 6, ora 9.30 – Finalele C, B, A pentru probele nr. 7-10; proba 11 - 1500m Liber* serii c.c.

 Reuniunea 7, ora 15.45 serii juniori               Reuniunea 8, ora 18.15 – serii tineret si seniori

  1. 100m Spate                                           12.        100m Spate
  2. 100m Bras                                            13.        100m Bras
  3. 200m Liber                                           14.        200m Liber
  4. 200m Fluture                                         15.        200m Fluture

 

Ziua 4 – Feminin 15.06.2021; Masculin 20.06.2021;

 Reuniunea 9, ora 9.30 – proba 16 - 800m Liber* serii c.c.; Finalele C, B, A pentru probele nr. 12-15; Proba  17 - 400m Mixt* serii c.c.

 

Nota: programarea seriilor probelor notate “*” se va face ulterior finalizarii inscrierilor.

Nota: programarea pe ore poate suferi modificari in functie de numarul inscrierilor si reglementarile in vigoare la data desfasurarii competitiei.

 

 PROGRAM C.N.Seniori, tineret, juniori – București, Lia Manoliu

  • FEMININ, 12.06-15.06
  • MASCULIN, 17.06-20.06

*orarul este estimativ, bazat pe numarul de participanti de la competitia precedenta; programul va fi actualizat dupa finalizarea inscrierilor;

Reuniunea 1 - Serii ; 12.06./17.06, Juniori

Acces sportivi

14.20

Nr. sportivi

Încălzire

50m Liber, 200m Bras

14.45-15.10

 

Încălzire

100m Fluture, 200m Mixt, 50m Spate, 400m liber

15.15-15.40

 

1. 50m Liber

15.45

 

2. 200m Bras

15.57

 

3. 100m Fluture

16.09

 

4. 200m Mixt

16.15

 

5. 50m Spate

16.27

 

6. 400m Liber

16.35

 

 

Reuniunea 2 - Serii ; 12.06/17.06 ; Tineret + Seniori

Acces sportivi

17.00

Nr. sportivi

Încălzire

50 Liber, 200m Bras

17.15-17.40

 

Încălzire

100m Fluture, 200m Mixt, 50m Spate, 400m Liber

17.45-18.10

 

1. 50m Liber

18.15

 

2. 200m Bras

18.22

 

3. 100m Fluture

18.30

 

4. 200m Mixt

18.34

 

5. 50m Spate

18.42

 

6. 400m Liber

18.48

 

 

Reuniunea 3 - Finale ; 13.06./18.06.2021

Acces sportivi

07.50

Nr. sportivi

Încălzire

08.15-08.45

 

Încălzire

08.50-09.20

 

50m Liber

Finala C,B,A

09.30

24

200m Bras

Finala C,B,A

09.39

24

100m Fluture

Finala C,B,A

09.51

24

Premiere

50m Liber, 200m Bras, 100m Fluture

10.00

 

200m Mixt

Finala C,B,A

10.10

24

50m Spate

Finala C,B,A

10.22

24

400m Liber

Finala C,B,A

10.31

24

Premiere 200m Mixt,

50m Spate, 400m Liber

10.50

 

 

Reuniunea 4 - Serii ; 13.06/18.06.2021, Juniori

Acces sportivi

14.20

Nr. sportivi

Încălzire

50m Bras, 100m Liber

14.45-15.10

 

Încălzire

200m Spate, 50m Fluture,

15.15-15.40

 

7. 50m Bras

15.45

 

8. 100m Liber

15.51

 

9. 200m Spate

16.07

 

10. 50m Fluture

16.21

 

 

16.31

 

 

Reuniunea 5 - Serii ; 13.06/18.06.2021 ; Tineret + Seniori

Acces sportivi

16.45

Nr. sportivi

Încălzire

50m Bras,100m Liber

17.00-17.25

 

Încălzire 200m Spate, 50m Fluture

17.30-17.55

 

7. 50m Bras

18.00

 

8. 100m Liber

18.05

 

9. 200m Spate

18.13

 

10. 50m Fluture

18.21

 

 

18.29

 

 

Reuniunea 6 - Finale ; 14.06/19.06.2021

Acces sportivi

07.50

Nr. sportivi

Încălzire

50m Bras, 100m Liber

08.15 - 08.45

 

Încălzire

200m Spate, 50m Fluture, 1500m Liber

08.50-09.20

 

50m Bras

Finala C,B,A

09.30

 

100m Liber

Finala C,B,A

09.39

 

200m Spate

Finala C,B,A

09.48

 

Premiere

50m Bras, 100m Liber, 200m Spate

10.00

 

50m Fluture

Finala C,B,A

10.10

 

11. 1500m Liber Serii contracronometru

10.19

 

Premiere 50m Fluture, 1500m Liber

11.09

 

 

Reuniunea 7 - Serii ; 14.06/19.06.2021, Juniori

Acces sportivi

14.20

Nr. sportivi

Încălzire

14.45-15.10

 

Încălzire

15.15-15.40

 

12. 100m Spate

15.45

 

13. 100m Bras

16.09

 

14. 200m Liber

16.23

 

15. 200m Fluture

16.31

 

 

Reuniunea 8 - Serii ; 14.06/19.06.2021 ; Tineret + Seniori

Acces sportivi

17.00

Nr. sportivi

Încălzire

17.15-17.40

 

Încălzire

17.45-18.10

 

12. 100m Spate

18.15

 

13. 100m Bras

18.39

 

14. 200m Liber

18.45

 

15. 200m Fluture

18.51

 

 

Reuniunea 9 - Finale ; 15.06/20.06.2021

Acces sportivi

07.50

Nr. sportivi

Încălzire 800m Liber, 100m Spate, 100m bras

08.15 - 08.45

 

Încălzire 200m Liber, 200m Fluture, 400m Mixt

08.50-09.20

 

16. 800m Liber Serii contracronometru

09.30

 

100m Spate Finala C,B,A

09.45

24

100m Bras Finala C,B,A

09.52

24

Premiere 800m Liber, 100m Spate, 100m Bras

09.57

 

200m Liber Finala C,B,A

10.07

24

200m Fluture Finala C,B,A

10.19

24

17. 400m Mixt Serii contracronometru

10.31

 

Premiere 200m Liber, 200m Fluture, 400m Mixt

10.38

 

  

FRNPM – 07.05.2021