Cont
Campionatele internationale de inot ale Romaniei
9.5.2019 - 12.5.2019

Campionatele internationale de inot ale Romaniei

Organizator FRNPM
Locatia Clubul Sportiv Dinamo
Competitie Inot
Culoare: 8
Perioada de inscrieri 19.04.2019 - 26.04.2019
Cost: 15 RON Per proba/sportiv
Incalzire: 08:30 - 09:00
Desfasurare probe: 09:30 - 14:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m bras

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

50 m fluture

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

100 m spate

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

200 m spate

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

400 m liber

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

100 m liber

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

200 m mixt

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

200 m mixt

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani
Incalzire: 16:00 - 16:30
Desfasurare probe: 17:00 - 21:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m bras

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

50 m bras

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

50 m fluture

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

50 m fluture

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

100 m spate

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

100 m spate

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

200 m spate

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

200 m spate

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

400 m liber

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

400 m liber

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

100 m liber

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

100 m liber

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

200 m mixt

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

200 m mixt

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

200 m mixt

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

200 m mixt

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

4 X 100 m liber

Serii contracronometru Fete 14 - 99 ani

4 X 100 m liber

Serii contracronometru Baieti 15 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:00
Desfasurare probe: 09:30 - 14:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m bras

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

50 m fluture

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

100 m fluture

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

200 m spate

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

200 m liber

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

100 m bras

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

400 m mixt

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Fete 14 - 99 ani
Incalzire: 16:00 - 16:30
Desfasurare probe: 17:00 - 21:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m bras

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

50 m bras

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

50 m fluture

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

50 m fluture

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

100 m fluture

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

100 m fluture

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

200 m spate

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

200 m spate

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

200 m liber

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

200 m liber

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

100 m bras

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

100 m bras

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

400 m mixt

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

400 m mixt

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Fete 14 - 99 ani

4 X 100 m liber

Serii contracronometru Mixt 14 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 08:45
Desfasurare probe: 09:30 - 14:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

50 m spate

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

200 m bras

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

100 m bras

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

100 m fluture

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

200 m fluture

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

200 m liber

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Baieti 15 - 99 ani
Incalzire: 16:00 - 16:30
Desfasurare probe: 17:00 - 21:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

50 m liber

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

50 m spate

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

50 m spate

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

200 m bras

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

200 m bras

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

100 m bras

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

100 m bras

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

100 m fluture

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

100 m fluture

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

200 m fluture

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

200 m fluture

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

200 m liber

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

200 m liber

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Baieti 15 - 99 ani

4 X 100 m mixt

Serii contracronometru Mixt 14 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:00
Desfasurare probe: 09:30 - 14:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

50 m spate

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

100 m spate

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

200 m fluture

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

200 m bras

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

100 m liber

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

400 m liber

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

400 m mixt

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani
Incalzire: 16:00 - 16:30
Desfasurare probe: 17:00 - 21:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

50 m liber

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

50 m spate

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

50 m spate

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

100 m spate

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

100 m spate

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

200 m fluture

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

200 m fluture

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

200 m bras

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

200 m bras

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

100 m liber

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

100 m liber

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

400 m liber

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

400 m liber

Finala (Finala B) Baieti 15 - 99 ani

400 m mixt

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

400 m mixt

Finala (Finala B) Fete 14 - 99 ani

4 X 100 m mixt

Serii contracronometru Baieti 15 - 99 ani

4 X 100 m mixt

Serii contracronometru Fete 14 - 99 ani

Regulament oficial

PARTICIPANŢI: Sportivi seniori (masculin 19 ani si mai mari, feminin (18 ani si mai mari) şi juniori (masculin 15 -18 ani, feminin 14 - 17 ani), legitimaţi la secţiile de înot cu conditia indeplinirii in competitie a baremului de participare, sportivi reprezentand cluburi/federatii din alte tari, afiliate FINA.

 

CONDIŢII TEHNICE: concursul se desfăşoară după sistemul seriilor eliminatorii şi finale, cu exceptia probelor de 800m si 1500m liber precum si acelor de stafeta care se vor desfasura serii contracronometru.

Seriile rapide ale probelor 800m si 1500m liber cat si probele de stafeta se vor desfasura in reuniunile finalelor.

La probele unde sunt înscrişi minimum 16 (şaisprezece) înotători se vor organiza 2 finale. Ambele finale se vor organiza pe sistem OPEN, fiind deschise tuturor participanţilor, indiferent de varstă.

In situatia in care dupa retragerile operate in urma Sedintei tehnice raman mai putin de  16 (şaisprezece) sportivi se va organiza o singura Finala care va fi OPEN.

ATENTIE: Sportivii au obligatia sa indeplineasca baremurile impuse de FRNPM. Nerealizarea baremurilor impuse se penalizeaza cu sanctiunile pecuniare stabilite de FRNPM. Baremurile trebuiesc indeplinite atat in serii cat si in finale. Nerealizarea baremului de participare va fi sanctionata cu plata unei penalizari de 50 lei/proba pentru juniori si de 100 lei/proba pentru seniori. In cazul neachitarii penalizarii , clubul nu va avea drept de inscriere la urmatoarea competitie din calendarul FRNPM.

NOTA: Startul gresit intentionat si abandonul nejustificat vor fi considerate abateri nesportive intentionate si vor fi sanctionate cu taxa de nerealizare barem. Caracterul de abatere nesportiva intentionata va fi stabilit de catre arbitrul general al concursului.

 

CLASAMENTE: individuale şi de ştafeta pe sexe. Vor fi alcătuite 2 (două) clasamente. Un clasament OPEN si un clasament la JUNIORI. Clasamentele vor fi alcatuite în ordine din finala A, finala B şi restul din serii.

PREMII: 

Primele 3 performante open masculin si feminin conform tabelei de punctaj FINA vor fi premiate dupa cum urmeaza:

locul 1 - 4000 euro

locul 2 - 2000 euro

locul 3 - 1000 euro

Locurile 1 la categoria OPEN, masculin si feminin, vor primi un premiu special de 1000 euro;

Locurile 1 la categoria juniori, masculin si feminin, vor primi un premiu special de 500 euro;

Primele 3 locuri la probele individuale si stafete vor fi premiate cu diplome si medalii;

 

PROGRAMUL CAMPIONATELOR INTERNAȚIONALE DE ÎNOT ALE ROMÂNIEI 2019

- 08.05.2019: 16.00-19.00: Antrenament oficial bazin acoperit CS Dinamo*

- 08.05.2019: 16.00-18.00: Validarea legitimațiilor și plata taxelor de inscriere - bazinul acoperit CS Dinamo

- 08.05.2019: ora 18.30: Ședința tehnică antrenori - Bazinul acoperit CS Dinamo

- 09.05.2019: ora 08.30: Ședința tehnică arbitri - Bazinul acoperit CS Dinamo

- 09-12.05.2019: Desfășurarea competiției:     08.30-09.30: încălzire

                                                                  09.30- calificări

                                                                  16.00-17.00: încălzire

                                                                  17.00- finale

 

 

*NOTĂ: IN AFARA ORELOR OFICIALE MENȚIONATE MAI SUS NU SE POT EFECTUA ANTRENAMENTE!

 

Baremuri de participare

Proba Sexul Varsta Timp
50 m liber M 15 - 18 00:28:50
50 m liber M 19+ 00:26:50
50 m liber F 14 - 17 00:31:50
50 m liber F 18+ 00:29:50
100 m liber M 15 - 18 01:01:50
100 m liber M 19+ 00:57:00
100 m liber F 14 - 17 01:07:00
100 m liber F 18+ 01:03:00
200 m liber M 15 - 18 02:15:00
200 m liber M 19+ 02:06:00
200 m liber F 14 - 17 02:25:00
200 m liber F 18+ 02:15:00
400 m liber M 15 - 18 04:36:00
400 m liber M 19+ 04:24:00
400 m liber F 14 - 17 05:15:00
400 m liber F 18+ 05:00:00
800 m liber F 14 - 17 10:40:00
800 m liber F 18+ 10:10:00
1500 m liber M 15 - 18 18:30:00
1500 m liber M 19+ 17:30:00
50 m bras M 15 - 18 00:35:00
50 m bras M 19+ 00:33:00
50 m bras F 14 - 17 00:40:00
50 m bras F 18+ 00:38:00
100 m bras M 15 - 18 01:15:00
100 m bras M 19+ 01:10:00
100 m bras F 14 - 17 01:27:00
100 m bras F 18+ 01:23:00
200 m bras M 1 - 18 02:45:00
200 m bras M 19+ 02:35:00
200 m bras F 14 - 17 03:08:00
200 m bras F 18+ 03:00:00
50 m spate M 15 - 18 00:33:00
50 m spate M 19+ 00:30:00
50 m spate F 14 - 17 00:36:00
50 m spate F 18+ 00:34:00
100 m spate M 15 - 18 01:09:00
100 m spate M 19+ 01:03:00
100 m spate F 14 - 17 01:17:00
100 m spate F 18+ 01:13:00
200 m spate M 15 - 18 02:25:00
200 m spate M 19+ 02:15:00
200 m spate F 14 - 17 02:43:00
200 m spate F 18+ 02:35:00
50 m fluture M 15 - 18 00:31:00
50 m fluture M 19+ 00:28:00
50 m fluture F 14 - 17 00:34:50
50 m fluture F 18+ 00:32:00
100 m fluture M 15 - 18 01:06:00
100 m fluture M 19+ 01:02:00
100 m fluture F 14 - 17 01:15:00
100 m fluture F 18+ 01:11:00
200 m fluture M 15 - 18 02:26:00
200 m fluture M 19+ 02:16:00
200 m fluture F 14 - 17 02:48:00
200 m fluture F 18+ 02:38:00
200 m mixt M 15 - 18 02:28:00
200 m mixt M 19+ 02:20:00
200 m mixt F 14 - 17 02:44:00
200 m mixt F 18+ 02:36:00
400 m mixt M 15 - 18 05:08:00
400 m mixt M 19+ 04:52:00
400 m mixt F 14 - 17 05:46:00
400 m mixt F 18+ 05:30:00