Cont
Campionat National Seniori Tineret Juniori bazin 50 m - Bacau
20.3.2019 - 24.3.2019

Campionat National Seniori Tineret Juniori bazin 50 m - Bacau

Organizator FRNPM
Locatia Bacau
Competitie Inot
Culoare: 8
Perioada de inscrieri 26.02.2019 - 5.03.2019
Cost: 15 RON Per proba/sportiv
Incalzire: 08:30 - 09:00
Desfasurare probe: 09:30 - 14:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m spate

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

50 m spate

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

400 m mixt

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

400 m mixt

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

100 m fluture

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

100 m fluture

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani
Incalzire: 16:00 - 16:30
Desfasurare probe: 17:00 - 21:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m spate

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

50 m spate

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

50 m spate

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

50 m spate

Finala (Finala B) Baieti 15 - 18 ani

400 m mixt

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

400 m mixt

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

400 m mixt

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

400 m mixt

Finala (Finala B) Baieti 15 - 17 ani

100 m fluture

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

100 m fluture

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

100 m fluture

Finala (Finala B) Baieti 15 - 18 ani

100 m fluture

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

4 X 200 m liber

Serii contracronometru Fete 14 - 99 ani

4 X 200 m liber

Serii contracronometru Baieti 15 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:00
Desfasurare probe: 09:30 - 14:00
Proba Tip Grupe de varsta

100 m liber

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

100 m liber

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

100 m bras

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

100 m bras

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

200 m fluture

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

200 m fluture

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Baieti 15 - 99 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Fete 14 - 99 ani
Incalzire: 16:00 - 16:30
Desfasurare probe: 17:00 - 21:00
Proba Tip Grupe de varsta

100 m liber

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

100 m liber

Finala (Finala B) Baieti 15 - 18 ani

100 m liber

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

100 m liber

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

100 m bras

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

100 m bras

Finala (Finala B) Baieti 15 - 18 ani

100 m bras

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

100 m bras

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

200 m fluture

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

200 m fluture

Finala (Finala B) Baieti 15 - 18 ani

200 m fluture

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

200 m fluture

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Baieti 15 - 99 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Fete 14 - 99 ani

4 X 100 m liber

Serii contracronometru Mixt 14 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:00
Desfasurare probe: 09:30 - 14:00
Proba Tip Grupe de varsta

200 m liber

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

200 m liber

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

50 m bras

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

50 m bras

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

100 m spate

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

100 m spate

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani
Incalzire: 16:00 - 16:30
Desfasurare probe: 17:00 - 21:00
Proba Tip Grupe de varsta

200 m liber

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

200 m liber

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

200 m liber

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

200 m liber

Finala (Finala B) Baieti 15 - 18 ani

50 m bras

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

50 m bras

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

50 m bras

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

50 m bras

Finala (Finala B) Baieti 15 - 18 ani

100 m spate

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

100 m spate

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

100 m spate

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

100 m spate

Finala (Finala B) Baieti 15 - 18 ani

4 X 100 m liber

Serii contracronometru Fete 14 - 99 ani

4 X 100 m liber

Serii contracronometru Baieti 15 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:00
Desfasurare probe: 09:30 - 14:00
Proba Tip Grupe de varsta

200 m spate

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

200 m spate

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

50 m fluture

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

50 m fluture

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

200 m bras

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

200 m bras

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Baieti 15 - 99 ani

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Fete 14 - 99 ani
Incalzire: 16:00 - 16:30
Desfasurare probe: 17:00 - 21:00
Proba Tip Grupe de varsta

200 m spate

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

200 m spate

Finala (Finala B) Baieti 15 - 18 ani

200 m spate

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

200 m spate

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

50 m fluture

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

50 m fluture

Finala (Finala B) Baieti 15 - 18 ani

50 m fluture

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

50 m fluture

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

200 m bras

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

200 m bras

Finala (Finala B) Baieti 15 - 18 ani

200 m bras

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

200 m bras

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Baieti 15 - 99 ani

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Fete 14 - 99 ani

4 X 100 m mixt

Serii contracronometru Mixt 14 - 99 ani
Incalzire: 08:30 - 09:00
Desfasurare probe: 09:30 - 14:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

50 m liber

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

200 m mixt

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

200 m mixt

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani

400 m liber

Serii eliminatorii Fete 14 - 99 ani

400 m liber

Serii eliminatorii Baieti 15 - 99 ani
Incalzire: 16:00 - 16:30
Desfasurare probe: 17:00 - 21:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

50 m liber

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

50 m liber

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

50 m liber

Finala (Finala B) Baieti 15 - 18 ani

200 m mixt

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

200 m mixt

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

200 m mixt

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

200 m mixt

Finala (Finala B) Baieti 15 - 18 ani

400 m liber

Finala (Finala A) Fete 14 - 99 ani

400 m liber

Finala (Finala B) Fete 14 - 17 ani

400 m liber

Finala (Finala A) Baieti 15 - 99 ani

400 m liber

Finala (Finala B) Baieti 15 - 18 ani

4 X 100 m mixt

Serii contracronometru Fete 14 - 99 ani

4 X 100 m mixt

Serii contracronometru Baieti 15 - 99 ani

Regulament oficial

PARTICIPANŢI: Sportivi legitimaţi la secţiile de înot.

Masculin:         SENIORI (19 ani si mai mari), TINERET (17-18 ani) şi JUNIORI (15-16 ani).

Feminin:          SENIORI (18 ani si mai mari), TINERET (16-17 ani) şi JUNIORI (14-15 ani).

 

CONDIŢII TEHNICE: concursul se desfăşoară după sistemul seriilor eliminatorii şi finale, cu exceptia probelor de 800m si 1500m liber precum si acelor de stafeta care se vor desfasura serii contracronometru.

Seriile rapide ale probelor 800m si 1500m liber cat si probele de stafeta se vor desfasura in reuniunile finalelor.

La probele unde sunt înscrişi minimum 16 (şaisprezece) înotători se vor organiza 2 finale. Finala „A” va fi OPEN. Finala „B” va fi rezervată numai sportivilor din categoriile TINERET şi JUNIORI.

In situatia in care dupa retragerile operate in urma Sedintei tehnice raman mai putin de  16 (şaisprezece) sportivi se va organiza o singura Finala care va fi OPEN.

ATENTIE: Sportivii au obligatia sa indeplineasca baremurile impuse de FRNPM. Nerealizarea baremurilor impuse se penalizeaza cu sanctiunile pecuniare stabilite de FRNPM. Baremurile trebuiesc indeplinite atat in serii cat si in finale.

NOTA: Startul gresit intentionat si abandonul nejustificat vor fi considerate abateri nesportive intentionate si vor fi sanctionate cu taxa de nerealizare barem. Caracterul de abatere nesportiva intentionata va fi stabilit de catre arbitrul general al concursului.

CLASAMENTE: individuale şi de stafeta pe sexe. In probele individuale si de stafeta vor fi alcătuite 3 (trei) clasamente: un clasament OPEN, un clasament la categoria TINERET (Tineret si Juniori) şi un clasament la categoria JUNIORI. Clasamentele in probele individuale si de stafeta vor fi alcatuite în ordine din finala "A", finala "B" şi restul din serii.

 

TITLURI ŞI PREMII: câştigătorii individuali şi componentii echipelor de ştafetă clasate pe primul loc în clasamentul OPEN, vor primi titlul de CAMPION NAŢIONAL DE SENIORI, medalie, tricou şi diplomă. In clasamentul de TINERET titlul de CAMPION NAŢIONAL DE TINERET, medalie, tricou şi diplomă, iar in clasamentul categoriei JUNIORI, se va acorda titlul de CAMPION NAŢIONAL DE JUNIORI medalie, tricou şi diplomă. Locurile II şi III vor primi medalii şi diplome.

            Nerealizarea baremului de participare va fi sanctionata cu plata unei penalizari de 50 lei/proba pentru juniori si tineret si de 100 lei/proba pentru seniori. In cazul neachitarii penalizarii , clubul nu va avea drept de inscriere la urmatoarea competitie din calendarul FRNPM.

Sportivii care nu isi vor realiza baremul de participare in serii si care se vor califica in finale, vor fi acceptati cu conditiia achitarii imediate a taxei de penalizare.

            Acordarea de titluri si premii pentru ocuparea locurilor I-III, este conditionata de indeplinirea baremului impus categoriei de varsta a sportivului.

            Primelor trei performanţe individuale, conform tabelei internaţionale de punctaj FINA (masculin şi feminin), la categoriile OPEN, TINERET (Tineret si Juniori) şi JUNIORI, li se vor acorda CUPE.

 

PROBELE COMPETIŢIEI: toate probele competitionale din bazin de 50m, conform regulamentului FINA.

PROGRAMUL CONCURSULUI:

Ora si locatia pentru sedinta tehnica si validarea carnetelor de legitimare se vor anunta in timp util de catre organizatori. In cazul unor motive obiective, bine argumentate, se pot modifica orele de incepere ale reuniunilor. Aceste modificari trebuiesc anuntate cel tarziu la sedinta tehnica.

 

Baremuri participare campionate nationale bazin lung pentru seniori, tineret, juniori 2019, aprobate in Biroul Federal din data de 27.09.2018.

 

PROBĂ

Bazin 50 m

MASCULIN

FEMININ

SENIORI

19 +

TINERET

17-18 ani

JUNIORI

15-16 ani

SENIORI

18 +

TINERET

16-17 ani

JUNIORI

14-15 ani

50m liber

26.50

27.50

28.50

29.50

30.50

31.50

100 m liber

57.00

59.00

1.01.50

1.03.00

1.05.00

1.07.00

200 m liber

2.06.00

2.10.00

2.15.00

2.15.00

2.20.00

2.25.00

400 m liber

4.24.00

4.30.00

4.36.00

5.00.00

5.07.50

5.15.00

800 m liber

9.00.00

9.15.00

9.30.00

10.10.00

10.20.00

10.40.00

1500 m liber

17.30.00

18.00.00

18.30.00

19.00.00

19.30.00

20.00.00

50 m bras

33.00

34.00

35.00

38.00

39.00

40.00

100 m bras

1.10.00

1.12.00

1.15.00

1.23.00

1.25.00

1.27.00

200 m bras

2.35.00

2.40.00

2.45.00

3.00.00

3.04.00

3.08.00

50 m spate

28.00

31.50

33.00

34.00

35.00

36.00

100 m spate

1.03.00

1.06.00

1.09.00

1.13.00

1.15.00

1.17.00

200 m spate

2.15.00

2.20.00

2.25.00

2.35.00

2.39.00

2.43.00

50 m fluture

28.00

29.50

31.00

32.00

33.00

34.50

100 m fluture

1.02.00

1.04.00

1.06.00

1.11.00

1.13.00

1.15.00

200 m fluture

2.16.00

2.21.00

2.26.00

2.38.00

2.43.00

2.48.00

200 m mixt

2.20.00

2.24.00

2.28.00

2.36.00

2.40.00

2.44.00

400 m  mixt

4.52.00

5.00.00

5.08.00

5.30.00

5.38.00

5.46.00