Cont
SCEC 2023

România, locul 6 în finala probei de ștafetă 4x50 m mixt masculin la Campionatul European de înot în bazin scurt pentru seniori

Campionatul european de inot in bazin scurt pentru seniori 2023 06 dec. 2023

A doua seară a Campionatului European de înot în bazin scurt pentru seniori de la Otopeni a adus noi rezultate frumoase pentru sportivii români.
După ce Diana Stiger (timp 8:30.56 min.) s-a clasat pe locul 6 în finala probei de 800 m liber, tot miercuri seara, 6 decembrie, echipa României a terminat pe aceeași poziție finala probei de ștafetă 4x50 m mixt masculin.

Echipa României, formată în această seară din Andrei Anghel, Daniel Nicușan, Denis Popescu și Patrick Dinu, a terminat cursa cu timpul de 1:33.89 min., nou record național 19+. Dimineață, în serii, ștafeta a fost alcătuită din următorii: Andrei Ungur, Daniel Nicușan, Denis Popescu, David Popovici.

Tot în această seară, Aissia Prisecariu s-a oprit în semifinalele probei de 200 m spate, cu timpul de 2:07.84 min.