Cont
SCEC 2023

Daria Silișteanu, medalie de bronz și nou record național de seniori în proba de 50 m spate la Campionatul European de juniori

Comunicate de presa 05 iul. 2023

Daria Silișteanu a cucerit prima medalie pentru România la Campionatul European de înot pentru Juniori de la Belgrad (4-9 iulie 2023). În cea dea doua zi de concurs din Serbia, sportiva în vârstă de 14 ani a obținut medalia de bronz în proba de 50 m spate.

Calificată în ultimul act cu al doilea timp (28.59 s – nou record național de seniori), Daria a încheiat finala de azi după 28.46 secunde și ne-a adus multă bucurie în suflete. Și este din nou un nou record național de seniori!

Evoluțiile sportivilor din lotul României în bazinul de înot din incinta complexului “25. maj - Milan Gale Muškatirović” pot fi urmărite LIVE AICI.