Cont
SCEC 2023

Constantin Popovici – locul 3 la finala Cupei Mondiale de la Zhaoqing

Comunicate de presa 26 mai 2019

Orașul chinezesc Zhaoqing a găzduit sâmbătă și duminică, pe 25 și 26 mai 2019, finala Cupei Mondiale de sărituri.
Întrecerea a avut loc la feminin și masculin. Dacă fetele au sărit de la 20 de metri, băieții și-au încercat șansele de la înălțimea de 27 de metri! Iar printre concurenți, proba masculină a avut la start și doi sportivi de la clubul Steaua București: Constantin Popovici și Cătălin-Petru Preda.

La finalul celor două zile de concurs, Constantin a reușit să se claseze pe locul al treilea și a cucerit medalia de bronz cu un total de 397.60 puncte. Pe locul întâi a terminat Gary Hunt (Marea Britanie) – 436.70 pct., iar al doilea a fost David Colturi (SUA) – 400.20 pct.

Cătălin-Petru Preda a terminat întrecerea din China pe poziția a 18-a dintr-un total de 26 de sportivi, cu un total de 286.20 puncte.
În funcție de rezultatele din 2018, FINA a invitat la această întrecere cei mai buni sportivi la finala Cupei Mondiale de sărituri.